Na Moravském náměstí se skupinka studentů sešla ve čtyři odpoledne. "Svoboda tisku je významnou oporou demokratické společnosti a přitom někteří novináři stále zůstávají pronásledováni a ohrožení. Smyslem této akce je připomenout, že by všichni lidé měli mít právo svobodně a beze strachu šířit své názory a přesvědčení,“ vysvětlila účel akce koordinátorka brněnské Amnesty Martina Čichoňová.

Členové skupiny si přelepují ústa červenou páskou. Poté z náměstí míří přes ulici Českou do centra města a mlčenlivě rozdávají kolemjdoucím cenzurované noviny.

„Informují o případu adoptovaného vězně, kyberdisidenta Huanga Jinqiu. A dalších aktivitách brněnské skupiny,“ popisuje obsah zvláštního výtisku Lucie Paseková. Některé pasáže novinového textu jsou pokryty bílou barvou. „To je cenzura, kvůli které se lidé nedozví, jak to bylo,“ dodává.

Jeden z prvních listů putuje do rukou dvou důchodkyň. „Hm, zajímavé. Dívej, je to zaškrtaný,“ diví se asi sedmdesátiletá žena a ukazuje stránku své známé. Taky čtyřicetiletý muž výtisk bez váhání přijímá a ihned se začte. „Je to dobrý nápad. Chceme přece vědět co nejvíc a tajit informace není dobré,“ komentuje akci Brňan Jaroslav Sochor. Světový den svobody tisku se slaví od roku 1993.