Firma má podle nich stále platný zákaz nabízet své služby na brněnském území. „Společnost Uber maří pravomocné soudní rozhodnutí. Změna zákona, která alternativní dopravu povoluje, nikterak rozsudek neruší,“ poznamenal předseda sdružení Petr Polišenský. Firma sice po týdnu obnoveného provozu zažádala o zrušení zákazu, na pravomocné rozhodnutí však stále čeká.

Na informaci o trestním oznámení zatím Uber odmítl reagovat. „O těchto právních krocích jsme ještě nedostali žádnou zprávu, proto se k nim nemůžeme relevantně vyjádřit. Nepovažujeme se za konkurenta pro místní taxikáře, ale za další součást nabídky přepravních služeb,“ řekla mluvčí společnosti Luisa Elster.

Podle Polišenského se na nedodržování zákonů podílí také vedení města Brna. Radní pro dopravu Petr Kratochvíl se k situaci nechtěl vyjádřit. „Jedná se o krok soukromého subjektu, my se k tomuto postupu momentálně nijak připojit neplánujeme,“ uvedl.

Taxislužba Uber v Brně znovu působí od konce července. Pro cestující jsou lákadlem zejména nižší ceny ve srovnání s konkurencí. Ty však mají za následek postupný úbytek licencovaných taxikářů.

TEREZIE SEKÁČOVÁ