Metoda, kterou při výzkumu odborníci využívají, se uplatňuje při odhalování nádorů v lidském těle. Odborníci z univerzity ji však dokázali přenést do světa potravinové chemie.
„V budoucnu by vědci mohli určit rychle a přesně složení potravin. To je důležité zejména pro alergiky. Pro mnohé z nich je totiž právě sója nebo pšenice velmi nebezpečná. Stejně jako pro lidi s bezlepkovou dietou,“ objasnil Matěj Pospiech z univerzitního Ústavu vegetabilních potravin a rostlinné produkce
I když rostlinné bílkoviny pomahájí zvyšovat pružnost, barevnou stálost, pevnost, šťavnatost a vlhkost masného výrobku, může lidem přítomnost těchto proteinů způsobit také potíže.
V současnosti používané metody, které pomáhají odhalovat přídané látky, mají řadu nedostatků. „Protože výroba masných výrobků může pozměnit strukturu bílkovin, nemusejí být v potravině viditelné. Nerozeznatelné jsou také malá množství přídavku,“ vysvětlila tisková mluvčí univerzity Lucie Stejskalová.
Nové citlivější postupy by měly odhalit rostlinné látky daleko nižší koncetrace. Tomu pomáhá zabarvení proteinu. „Vědci tak mohou vidět rostlinné bílkoviny nebo jen jejich alergenní části. Navíc určí i další látky, které masný výrobek obsahuje,“ dodala Stejskalová. Kromě toho je nový postup levnější než dosud používané metody.
Fakulta navrhla Ministrestvu zemědělství možnost nahodile testovat za pomoci nové metody ty výrobky, které se pyšní značkami kvality. „Jde například o uzeniny s označením Klasa. Výsledky by ukázaly, zda výrobce skutečně v přihlášce do soutěžě uvedl skutečný obsah výrobku,“ uvedl děkan Fakulty veterinární hygieny a ekologie Ladislav Steinhauser.
Nahrazovaní kvalitních surovin přídaním sojových nebo pšeničných proteinů poškozuje podle Pospiecha zejména zákazníka. „Do některých masných výrobků je dokonce přimíchávání rostliných bílkovin zákonem zakazáno,“ dodal Pospiech.
ŽANETA GREGOROVÁ