„Nuda nehrozí. Pokaždé nás čekají nové výzvy a problémy, které musíme vyřešit," podotýká vedoucí expedice a správce stanice Pavel Kapler.

Na Antarktidu s expedicí Masarykovy univerzity míří počtvrté. „Rozhodně to není žádná dovolená. Náročný je nejen pobyt, ale i dlouhá cesta. Je těžká hlavně psychicky, ale snažíme se na to připravit," říká vedoucí.

S cestou měli členové expedice několikrát problémy. Předloni se kvůli počasí o týdny posunul odlet některých vědců ze stanice. „Snad to bude letos klidnější. Snažili jsme se naplánovat cestu co nejlépe. Teď už to záleží na počasí a chilské a argentinské armádě, které mají letos naši dopravu na starosti," upozorňuje.

Chilská armáda vědce na stanici dopraví z Punta Arenas, kam poletí z Prahy. Argentinská se zase postará o návrat.

Loňskou cestu na stanici zkomplikovalo největší zamrznutí oceánu za poslední čtvrtstoletí. Zhruba sedmdesát kilometrů od základny trasu odřízl led. „Zbytek jsme museli urazit vrtulníky. Letos to snad takový problém nebude. Podle posledních údajů ze satelitních snímků to vypadá, že vrtulníky budou potřeba až posledních sedm deset kilometrů," doufá Kapler.

Náročný je i pobyt na stanici. „Pracujeme dvanáct až šestnáct hodin denně. Touhle dobou svítí na Antarktidě slunce zhruba osmnáct hodin, tak toho využíváme," vypráví správce stanice.

Volný čas tráví různě. „Rádi hrajeme na kytaru a zpíváme nebo se díváme na české filmy. Každý rok se ale najde také někdo, kdo se v ledovém oceánu vykoupe," říká s úsměvem.

Členy výpravy letos čeká novinka. Lékaři podle vzorků vlasů zjistí, jakému stresu na Antarktidě čelí. „Na výsledky jsem zvědavý. Přece jen je to jiný stres než doma. Na stanici člověka trápí odloučení od rodiny a přátel. Čekám, že se u mne ukáže, že víc stresující byla doba před odjezdem a ty klidné vánoční svátky," dodává se smíchem Kapler.