Náplasti obohacené o rybí olej a nanočástice vědci testovali na prasatech a po dobu tří týdnů. „Vrchol tvorby nových cév se dostavil už čtrnáctý den a po něm tvorba klesala. Kdežto kontrolní a ostatní varianty stoupaly až do jedenadvacátého dne. To značí skutečně zrychlenou tvorbu cév jako předpoklad rychlejšího množení buněk," vysvětlil Zbyšek Sládek z Ústavu morfologie, fyziologie a genetiky zvířat Mendelovy univerzity v Brně.

Podnět pro výzkum vlivu rybího oleje a nanočástic dodali lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny. „Oslovili nás s tím, že mají s rybím olejem dobré zkušenosti. Využívali ho u onkologických pacientů, kterým po vyoperování nádoru zůstaly rozsáhlé rány a ty se díky nápojům obsahujícím rybí olej údajně lépe hojily," uvedl vedoucí projektu Tomáš Komprda z Ústavu technologie potravin.

Etnografická výstava s názvem Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času je k vidění v brněnském Paláci šlechtičen.
Kuchyně i ložnice prababiček: v Paláci šlechtičen nahlédnete do života předků

testovaná kombinace organických nanočástic a rybího oleje pak velmi dobře působila na tvorbu hydroxyprolinu, stěžejní aminokyseliny pro tvorbu kolagenu, základní stavební hmotou pojivových tkání. „Kolagen musí vznikat ve správném množství, aby se rána dobře hojila, ale zároveň nevznikaly velké jizvy. V experimentu se nám ukázalo, že vlivem spojení nanočástic a rybího oleje se tvořilo skutečně více hydroxyprolinu, než jsme pozorovali v ostatních vzorcích, " doplnil Komprda.

Už nyní vědci přemýšlí nad dalšími variantami experimentů a možnostmi, jak by se léčivé účinky náplastí pro hojení kožních ran daly ještě více zlepšit. Nabízí se například využití anorganických nanočástic místo těch organických. „Rozhodně v tuto chvíli nejsme ve stavu, kdy můžeme říct, že začneme do všech náplastí na hojení popálenin přidávat nanočástice s rybím olejem. Léčení kožních ran jsme určitě nevyřešili. Dílčí výsledky jsou nicméně zajímavé a ukazuje se, že náplasti mohou fungovat zase o něco lépe než ty v současnosti používané," sdělil Komprda.