Ačkoliv radní plánují částku německé společnosti zaplatit až v polovině února, už nyní má primátor jasno o prvních krocích po koupi. Jak už Brněnský deník Rovnost dříve informoval, u pisárecké vozovny tramvají chce například vybudovat tramvajovou smyčku. „Na pozemcích veletrhů a dopravního podniku musíme také najít místo pro novou hasičskou zbrojnici. Ta u páté brány výstaviště je malá a další blízká ve Starém Lískovci taky nevyhovuje podmínkám hasičů," přiblížil Vokřál.

V lískovecké zbrojnici jsou totiž brněnští hasiči pouze v pronájmu. „Je také dost malá, zaparkujeme v ní jen jedno auto. Kromě lepšího zázemí pro trénink doufáme i v lepší dostupnost nové stanice," shrnul mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.

Právě západní část výstaviště je dlouhodobě nejméně využívaná. I proto chce vedení města otevřít okolí pavilonů ze dvacátých let Brňanům. „Jsou to domy s obrovskou architektonickou hodnotou. Například pavilon Morava či stará pošta a divadlo. Tedy budovy, o které doteď neměly veletrhy zájem. K výstavnictví je neužijí. My je chceme vrátit opět do života Brňanů," představil Vokřál návrh.

Podle ředitele brněnské pobočky Národního památkového ústavu Zdeňka Váchy musí ale nejdřív odborníci budovy prohlédnout. „Dlouho chátraly. Musíme nejdříve zmapovat, zda jsou bezpečně a pak vytvořit nějaký dlouhodobější plán oprav," poznamenal. Některé domy podle něj určitě nebude možné otevřít několik let.

Městský architekt? Výběrové řízení začne v lednu
Sloup uprostřed chodníku? Podobným kuriozitám, jako té z ulice Milady Horákové, má podle náměstka primátora Martina Andera zabránit městský architekt. Zastupitelé na pátečním jednání schválili vznik takové pozice.

Otevření výstaviště nevylučuje ani vedení Veletrhů Brno. „Chceme se víc zapojit do pořádání různých sportovních a kulturních akci. Nedokáži si ale představit, že během nějakého velkého veletrhu se tu budou motat lidé mimo něj," přiznal mluvčí firmy David Pokorný.

I přes optimistický pohled na budoucnost areálu představenou koalicí odhlasovalo v pátek obchod pouze jednatřicet zastupitelů v pětapadesáti­členném zastupitelstvu.

Vokřálovi se tak nevyplnilo přání odkoupit veletrhy v úplné politické shodě. Opozice vedení vytýkala především nedodělky ve smlouvě. „Messe Düseldorf je i z hlediska tržeb největší zákazník Veletrhů Brno. Ročně do Brna pošle i 120 milionů, to je desetina výdělků brněnského výstaviště. Ve smlouvě chybí záruka, že to tak třeba další tři roky zůstane," upozornil například zastupitel za občanské demokraty Petr Kratochvíl.

Stranický kolega Kratochvíla Robert Kerndl vyzval primátora k odložení hlasování na řádné zastupitelstvo v únoru. „Budeme mít všechny relevantní podklady," připomněl fakt, že až v únoru bude hotový audit Veletrhů.

Až po zveřejnění jeho výsledků město zaplatí německé společnosti 225 milionů korun. Druhou částí ceny je půjčka 370 milionů korun, kterou musí splatit Veletrhy německému vlastníkovi. „Výhodné je, že splátka půjčky půjde přímo z rozpočtu Veletrhů Brno a ne z městské kasy, jak se původně předpokládalo," uvedl analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara. Na zaplacení půjčky si přitom vezme společnost úvěr.

Podle Vokřála může podepsání smlouvy ohrozit už jen zpochybnění ověření zápisu. „Doufám, že nenastane stejná situace jako kolem hlasování o spolku pro velkou cenu," řekl. Připomněl zářijové zpochybnění hlasování zastupitelstva sociálním demokratem Vlastimilem Žďárským.