Velkému výskytu klíšťat hraje v posledních dnech do karet především teplé a vlhké počasí s častějšími dešti. Odborníci z brněnské Masarykovy univerzity upozornili na jejich počet, jenž v uplynulých dvou týdnech vzrostl dvojnásobně.

„V pisáreckém parku jsme za hodinu nasbírali devětasedmdesát kusů při takřka osmdesátiprocentní vlhkosti a teplotě čtyřiadvacet stupňů. Další týden pak osmdesát kusů při padesátiprocentní vlhkosti a stejné teplotě. Klíšťata sbíráme jednou týdně ve stejný den i hodinu,“ vylíčila Alena Žákovská z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Za příznivého počasí pro množení jejich počet dosáhl pětiletého maxima. Nejčastěji se v místě vyskytují takzvané nymfy, dospělých klíšťat je méně. „Letos se díky chladným dnům začala objevovat až v polovině března, jejich množství se dlouho drželo na minimu. Suché a chladné počasí nepřispělo k velkému nárůstu, nyní však zaznamenáváme rekordní přírůstky. Vhodné je proto používání repelentů, po návratu z přírody pak nezapomenout na prohlédnutí těla,“ dodala Žákovská.

close Vracet se z procházky s přisátým klíštětem je novou rutinou mnoha Brňanů. Počet parazitů atakoval v posledních týdnech rekord. info Zdroj: Focus Agency zoom_in Vracet se z procházky s přisátým klíštětem je novou rutinou mnoha Brňanů. Počet parazitů atakoval v posledních týdnech rekord. Právě prevence je v případě zvýšeného výskytu klíšťat zásadní. Parazité se totiž neobjevují pouze ve vysoké trávě, ale například ve spadaném listí kolem chodníků. Nákazu klíšťovou encefalitidou si tak lze přivodit za pár desítek minut.

„Přenos viru klíšťové encefalitidy lidé bohužel takřka nikdy neovlivní. U boreliózy je to jiné, klíště musí být přisáté asi čtyřiadvacet hodin, aby se borélie v dostatečném množství dostaly do organismu. Když se člověk pečlivě zkontroluje, může včasným odstraněním klíštěte nákaze zabránit,“ vysvětlila lékařka Dita Smíšková.

Ačkoliv odborníci z jihu Moravy případ onemocnění klíšťovou encefalitidou letos nezaznamenali, lze za poslední roky pozorovat postupný nárůst. V uplynulých pěti letech vzrostl počet nákaz v kraji o více než sedmdesát procent, důvodem je mimo jiné nízká proočkovanost. Vakcínu proti onemocnění má každý třetí Jihomoravan.

Rekordní výskyt klíšťat v Brně
Za posledních čtrnáct dní vzrostlo jejich množství ve městě dvojnásobně.
Zvýšeným počtům drobných parazitů svědčí zejména teplé a vlhké počasí.
Odborníci upozorňují na dostatečnou prevenci, proti nákaze klíšťovou encefalitidou je zásadní.
Nejúčinnějším nástrojem proti viru je očkování.

„S očkováním se doporučuje začít v zimních měsících, kdy klíšťata ještě nejsou aktivní. Základní očkování se skládá ze tří dávek podaných ve standardním anebo zrychleném schématu,“ uvedla mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.

Zatímco je borelióza bakteriálního původu a lze ji léčit antibiotiky, klíšťová encefalitida má původ virový a konkrétní lék na ni neexistuje. V závislosti na tom, zda se dostane do mozku nebo jiných částí těla, může způsobit trvalé nebo dočasné ochrnutí rukou i nohou či obrnu dýchacích svalů. Další potíže vedou mnohdy až k nutnosti připojení na plicní ventilátor, ztrátě sluchu, bolestem hlavy nebo poruchám spánku a s nimi spojeným změnám v kvalitě života. Terapie pak spočívá pouze v tlumení projevů onemocnění.