Nižší cenu měli podle společnosti Moravská fekální a kanální platit lidé, kteří si zkoušku objednali na tento týden. Kontrola by je vyšla na částku přes tisíc pět set korun. Mimo daný termín se údajně cena pohybuje od zhruba dvou tisíc pěti set korun nahoru, a to bez DPH. „V rámci řešení problému se stávajícími kanalizačními přípojkami ve vaší oblasti si vám dovolujeme nabídnout zkoušku stávající kanalizační přípojky pro oddílnou soustavu odvodnění,“ stojí na letáku.

Starosta Bosonoh Martin Černý uvedl, že by nabídku neoznačil přímo za podvod. „Podnik městské části to nicméně není. Myslím, že je to akce soukromé společnosti, která se aktivně chytila příležitosti na obchod. Jednat se zástupci Brněnských vodáren a kanalizací budeme až příští týden,“ informoval Černý s tím, že teprve na schůzce se obě strany domluví na oficiálním postupu a na tom, co budou po lidech vyžadovat.

Aleš Kubíček.
Brno po boku legend balónového létaní. Díky oceněnému Kubíčkovi, je v síni slávy

Nová kanalizace je v daném místě hotová, nyní se s vodárnami řeší její kolaudace. Diskuze o kontrole přípojek se vede proto, že potřebují vědět, zda všechno funguje, než lidé začnou platit stočné.

Mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová popřela, že by v této chvíli společnost zkoušku přípojek požadovala. „O aktivitě této firmy nás informovali zástupci městské části. V současné době jsme ještě nezformulovali finální požadavky pro kontrolu napojení jednotlivých nemovitostí na oddílnou kanalizaci,“ uvedla Hermanová.

Oslovená zástupkyně společnosti Moravská fekální a kanální se k situaci odmítla vyjádřit. „Nechci, abyste moji odpověď publikovali,“ sdělila s tím, že si nepřeje uvádět ani své jméno.


Nahrává se anketa ...

Jeden z těchto letáků obdržela i obyvatelka Bosonoh Gabriela Holíková. „Na Práčatech jeden muž rozdával tyto letáky. Chci se zeptat, co je na tom pravdy, že bychom si podle Brněnských vodáren a kanalizací měli každý na své náklady tuto zkoušku udělat,“ napsala Holíková v příspěvku na facebooku.

Žena poznamenala, že jí leták připadal od začátku podezřelý. „Nepřišla žádná oficiální zpráva nebo výzva od vodárny ani z městského úřadu,“ vysvětlila Holíková.

Lidé ve Starém Lískovci mají k dispozici 126 nových parkovacích míst.
Stovky nových parkovacích míst v Brně. Prohlédněte si novinku ve Starém Lískovci

Podle starosty zatím ani není jisté, jestli bude podobná kontrola potřeba. „Rozhodně nechceme, aby každý musel zaplatit patnáct set nebo dva tisíce korun, kolik společnost požaduje. To mi připadá jako nesmysl, pokud by kontrola byla nutná, museli bychom to vymyslet jinak,“ podotkl Černý s tím, že alternativou by mohlo být čestné prohlášení a následné namátkové kontroly.

Zástupci městské části firmu, která letáky rozeslala, kontaktovali. „Mám dojem, že to prostě zkusili. Zdůrazňuji, že rozhodně není potřeba panikařit a něco objednávat,“ zakončil Černý.