Hasiče volal bosonožský starosta Martin Černý ve tři čtvrtě na jednu odpoledne, uklizeno bylo kolem páté. „Nejvíce to zasáhlo obyvatele na začátku Troubské ulice. Pak obyvatele Pražské, kde přílivová vlna zůstala stát v křižovatce s Ostopovickou. Tam je asi nejnižší bod. I tam se voda lidem dostala do dvorů a do sklepů. Nejhorší máme za sebou," řekl Černý.

Troubská ulice, která je spojnicí mezi městskou částí a obcí Troubsko, dokonce zůstala po přívalovém dešti uzavřená. „Museli jsme povolat techniku na odklízení bláta a nánosů z komunikací," podotkl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Podle starosty Černého se tam utrhl svah a silnici zablokovala hlína a bláto. „Trvalo alespoň dvě hodiny, než se to hasičům podařilo uklidit. Následně tam čekal čistící vůz od Brněnských komunikací," popsal Černý.


Nahrává se anketa ...

Hodně postižený byl podle něj především první dům v Troubské. Hasiči tam odčerpávali vodu ze sklepa. „Vody ze sklepů se zbavujeme tím způsobem, že pokud je tam více vody, používáme kalová čerpadla. Abychom vodu odčerpali ven z objektu, třeba do kanalizace nebo do řeky. Když je tam už jen malé množství vody a nízká hladina, kterou čerpadlo nedokáže odčerpat, používáme průmyslové vysavače. Jsou schopné vysát vodu i při minimální hladině, tedy v řádu centimetrů,“ nastínil Mikoška.

Vedení městské části si situaci zanalyzovalo tak, že problém způsobilo více věcí. „Jednak je menší otvor krytů na kanálech. Historicky bývaly litinové a byl větší prostor, kudy mohla voda odtékat. Na polích, které s námi sousedí, se voda neabsorbuje do polí. U Hoštické ulice je kukuřice, která je z pohledu hasičů nejhorší možná, pro zachytávání vody. Třetí faktor je intenzita deště," vyjmenoval Černý.

Už začali pracovat na tom, aby se pondělní situace pokud možno neopakovala a do budoucna jí předcházet. „Domluvili jsme si schůzku se zástupci firmy Agro Říčany, kteří mají v pachtu pole. Pak budu mít schůzku se zástupci Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje a budeme řešit zpevnění svahu u Troubskéulice. A zároveň ve spolupráci s Brněnskými komunikacemi a Brněnskými vodovody a kanalizacemi budeme řešit nějaké úpravy, ale to je na delší dobu," zmínil Černý.