Padající kameny a zemina momentálně představují riziko pro tři rodinné domy v jinak klidné ulici. „Skalní stěna, která se nachází za rodinnými domy, je výrazně tektonicky porušená. Dochází k uvolňování štěrku a větších částí kamení,“ řekla Zdeňka Obalilová z tiskového střediska brněnského magistrátu. Skalní masiv je podle ní zařazen do seznamu rizikových skalních stěn na území města Brna.

Problémy podle Obalilové způsobuje počasí a kořeny stromů, které skálou prorůstají a významně ji tak narušují. Vedení města se proto rozhodlo problematickou část svahu opravit. „Půjde o očištění náletových dřevin, odstranění zvětralých částí skalního masivu a aplikování technologie zabraňující pádu uvolněných skal,“ vysvětlila Obalilová.

Meteorologové varují, že o víkendu může přijít vydatné sněžení.
Zimní úder počasí: Brno a okolí sevře mráz a napadnou desítky centimetrů sněhu

Nad okolními domy v ulici jsou skály zpevněné už řadu let. Dělníci tehdy použili metodu stříkaného betonu a ochranných plotů se sítěmi. Podobná opatření mají podle Obalilové pomoci i teď. „Větší bloky horniny budou sneseny nebo ukotveny ocelovými svorníky. Za rodinnými domy bude umístěna síť se záchytným prostorem. Nad svahem přibude oplocení,“ popsala Obalilová.

Podle místních lidí, které redaktor Deníku v ulici v polovině týdne zastihl, předešlé opravy pomohly. „Skály tady opravovali před zhruba deseti lety. U nás je to od té doby bez problémů. Dál to ale zatím zpevněné není,“ řekl reportérovi Deníku muž, který v ulici Práčata bydlí.

Z autobusové zastávky musí místní do kopce.
Prodloužení šalin v Brně: zkoumají trasu ze Starého Lískovce do Bosonoh

Práce u zbývajících tří rodinných domů podle Obalilové začnou na jaře příštího roku. Město v současné době hledá zhotovitele, který by skalní stěnu opravil. Smlouvu chtějí představitelé brněnské radnice uzavřít v únoru 2024.

Rizikovým svahům a skalám se zástupci města Brna věnují dlouhodobě. „V roce 2014 jsme zahájili proces mapování rizikových skal na území města a následovalo vyhodnocení Českou geologickou službou,“ řekla Obalilová z tiskového střediska.

Zdroj: Deník/Jiří Kostka

Svah chtěli původně představitelé města opravit na jeden zátah. Problém byl ale v nepřístupném terénu. „Z technických důvodů není možné provádět sanaci z vrchního horizontu skály. Musíme spolupracovat s majiteli jednotlivých pozemků, kteří dělníkům musí umožnit přístup k masivu,“ vysvětlila Obalilová.

Problém s nestabilními svahy řeší vedení Brna také v areálu zoologické zahrady nebo na stezce Zouvalka u Brněnské přehrady. Kvůli sesouvajícímu se svahu a padajícímu kamení za voliérou orlů musela zoologická zahrada v září uzavřít cestu nad výběhem ledních medvědů. U přehrady zase padají kameny na nově opravenou stezku, která proto je část listopadu zavřená.