Navrhnout budoucí obnovu Bratislavské ulice pomůžou samotní Brňané, a to prostřednictvím kreativní hry. Tu představil brněnský architektonický ateliér KOGAA na nedávném Ghettofestu. „Ta čtvrť je úžasná, ale z urbanistického hlediska bohužel pořád velmi zaostalá,“ uvedla za architektonické studio Klára Opatřilová.

Součástí hry, na základě které získají architekti potřebné informace a podněty k následné revitalizaci ulice, je její několikametrový model na plexiskle.

Na něj lidé umisťují barevné elementy představující například cyklostezku, zeleň, chodník nebo parkovací místa. „Chceme od lidí sbírat data. Chceme vidět jejich názory, co by chtěli jinak a proč, a na základě toho dospět k finálnímu designu,“ dodala Opatřilová.

Po premiérovém workshopu na Ghettofestu plánují zástupci studia pořádat obdobné akce pravidelně nejméně do podzimu. Právě na nich si lidé vyzkoušejí revitalizaci ulice podle vlastních představ. Kromě Brňanů chtějí do projektu zapojit i pečlivě vybrané odborníky na jednotlivé profese od dopravy po zeleň. Samotný projekt nese název Bratislavská Boulevard.

„Jsme na pomyslném začátku a v podstatě se jedná o hodně otevřený a kreativní proces, na základě kterého se složitě určuje přesná časová linka,“ vysvětlila za architektonický ateliér KOGAA Klára Opatřilová. Na jednání s představiteli městských částí nebo městem, které by se pravděpodobně stalo investorem, se architekti připravují.

Na jednání s představiteli městských částí nebo městem, které by se pravděpodobně stalo investorem, se pracovníci studia připravují. Zatímco část Bratislavské ulice směrem od centra spadá pod Brno-střed, od takzvaného Náměstíčka Pod Platany dále je ulice součástí Brna-severu.

Starosta Brna-severu Martin Maleček, pod jehož vedení spadá například část brněnských Zábrdovic nebo Husovic, je na výsledný návrh proměny zvědavý. „V posledních měsících jsme do naší části Bratislavské doplnili alespoň nové odpadkové koše. Určitě oceníme, pokud se někomu podaří přijít s nápadem, jak ulici oživit a ucelit její vzhled,“ zhodnotil Maleček.

Očekávání mají také někteří prodejci, kteří v místě provozují své obchody. S postupnou proměnou lokality podle nich pomáhá i výstavba v okolí. „V našem okolí se prostor hodně proměnil. Teď už si k nám lidé najdou cestu i třeba na zahrádku, dříve si objednávky hlavně vyzvedávali,“ řekl Brněnskému deníku Rovnost spoluzakladatel pekárny Chleba Brno Roman Kubík.

Obnova venkovních prostor se tak stane dalším krokem k oživení takzvaného brněnského Bronxu. V místě aktuálně vznikají například developerské projekty jako Rezidence Block Art nebo Pekárenský dvůr. Poblíž Úrazové nemocnice zároveň před několika měsíci otevřel novou pobočku obchodní řetězec Albert.