Vodohospodáři nádrž záměrně upouští. Každopádně vás zveme na prohlídku a průlet nad obnaženými břehy Pryglu, jak je v těchto dnech zachytil fotoaparát a dron Brněnského deníku Rovnost.

Proč je hladina o tolik metrů níž, než je běžný stav? Povodí Moravy přehradu připravuje na zimu, nebo spíš jarní oblevu. „Uvolňujeme místo pro případné zachycení jarních povodňových průtoků nebo obměnu vody v nádrži. Hladina oproti plnému stavu klesne o pět metrů,“ informoval mluvčí společnosti Petr Chmelař.

Víc vody začali vypouštět od začátku listopadu, v těchto dnech je tak hladina nejníž. „Snižujeme ji každý rok na podzim po ukončení plavební sezóny. Zimní hladina nám poskytuje prostor v nádrži pro zachycení povodní, které mohou Brnu hrozit s jarním táním. Snížená hladina je ale dobrá také kvůli vymrznutí břehů,“ vysvětlil generální ředitel Povodí Václav Gargulák.

Každý rok snižují hladinu o čtyři metry. Letos to bude ještě o metr víc. Důvodem je instalace kabelů k šesti novým míchacím věžím.

Vodohospodáři nádrž vypouštějí pomalu, aby docházelo k pozvolnému poklesu hladiny přibližně třicet centimetrů za den.

Zásobní prostor zůstane zaplněný z necelé poloviny. S ohledem na polohu vodní nádrže a množství vody, které do Brněnské přehrady přitéká, bývá jarní plnění plnění bez problémů, a to i tehdy, když v zimě napadne málo sněhu.

Prohlédněte si ještě jednou Prygl pohledem z dronu:

Pohled na břehy upuštěné Brněnské přehrady. | Video: Deník/Sabir Agalarov

Návrat k normálu začne v březnu, kdy zvýšené průtoky začnou Prygl opět plnit.