Známka číslo 1, tedy výborná. Takovou kvalitou vody ke koupání se před blížící se vlnou veder, na kterou upozorňují meteorologové, může pyšnit Brněnská přehrada. Oblíbené místo osvěžení Brňanů a lidí z okolí vodní nádrže je tak připravené na nápor lidí.

Místo, které se dlouhou dobu potýkalo s problémovými sinicemi, se daří udržovat často až do pozdního léta čistší a vhodné ke koupání díky systému míchacích věží, které víří a vzájemně promíchávají teplejší na povrchu a studenější vodu v hloubce. „Změna systému aerace a zvýšení počtu míchacích věží se prozatím osvědčuje na výbornou. Opatření k udržení kvality vody jsme letos spustili už 15. dubna a doposud provedené kontroly hodnotí kvalitu vody ve všech koupacích místech v nádrži známkou číslo 1, tedy jako vodu vhodnou ke koupání,“ popisuje mluvčí společnosti Povodí Moravy, která se o nádrž stará, Petr Chmelař.


Nahrává se anketa ...

Hodnocení kvality vody na pěti koupacích místech Brněnské přehrady je podle jihomoravské hygienické stanice na stupni číslo jedna, voda je tedy vhodná ke koupání. „Známkou číslo jedna hodnotila krajská hygienická stanice vodu v nádrži v měsíci červnu i v předchozích letech. V letošním roce však byla situace v jarních měsících odlišná. Kvůli teplému počasí koncem března a začátkem dubna dosahovala voda v nádrži téměř dvakrát vyšší teploty než v loňském roce. I z tohoto důvodu jsme spustili provoz míchacích věží už v polovině dubna,“ vysvětluje generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Už o víkendu by se hodnoty teplot měly dostat k letním 25 stupňům Celsia, příští týden už budou atakovat i tropické třicítky.