Žádné koupaliště, jen k osvěžení. Už před spuštěním fontány na opraveném brněnském Moravském náměstí stanovilo pravidla vedení městské části Brno-střed, které má prostor na starost.

Mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová v pátek vyjmenovala největší prohřešky, kterých se doposud lidé dopouštějí. „Do vody najíždějí na kolech nebo koloběžkách. To je zakázáno. Takové chování není vhodné a do budoucna plánujeme umístit ceduli, která na to návštěvníky upozorní,” řekla Dobešová. Apeluje také na lidskou ohleduplnost.

Vodní plocha má sloužit k osvěžení v parných dnech. Pro lidi i pro psy, ale v rozumné míře. „V žádném případě nebudeme bránit dětem, aby v ní brouzdaly nebo tam vběhly a nechaly se postříkat vodou. Neradi bychom však prostor nazývali koupalištěm,“ uvedla už na jaře Dobešová.

Předávání vysvědčení na lodi.
Předávání vysvědčení na Brněnské přehradě. Prvňákům gratuloval i kapitán lodi

I v pátek v poslední školní den před letními prázdninami, kdy teploty v Brně šplhaly vzhůru, k fontáně, takzvanému brněnskému moři, přišly davy lidí. Už v deset hodin dopoledne byla plná hrajících si malých dětí. Jejich rodiče mezitím seděli na nedalekých lavičkách nebo ve venkovní kavárně, ze které měli na vodní plochu výhled.

Téměř všichni si fontánu pochvalovali. Například Věra Svobodová, která k brněnskému moři přišla se svými dvěma vnoučaty, si myslí, že podobná vodní plocha je v centru města k nezaplacení. „Je poslední školní den. Nevěděli jsme co dělat, tak jsme přišli sem. Je to tady super,” řekla návštěvnice.

Koupaliště Kraví Hora.
VIDEO: Srovnání cen koupališť v Brně. Rodina nejvíce zaplatí na Riviéře

Jak se blížilo poledne a postupně se oteplovalo, přicházelo k fontáně na Moravském náměstí stále více lidí. Mnoho z nich také využilo okolní park k posezení s přáteli nebo piknikům.

To byl případ Natálie Juříkové, která byla na Moravském náměstí s kamarádkou poprvé. „Nevěděly jsme, že tady ta vodní plocha je. Šly jsme jen náhodou kolem. Ale park s fontánou se nám moc líbí. Za chvilku se půjdeme taky namočit,” podotkla Juříková a doplnila, že na Moravské náměstí během prázdnin ještě určitě přijde.

MAREK BERČÍK