Akce s názvem Speed Marathon proběhne v pátek 19. dubna a je zaměřená na dodržování rychlosti. „Na základě analýz a vlastních vytipovaných rizikových míst tam budou policisté celý den měřit rychlost. Na výběru úseků se nepodílejí jen policisté, ale samotní občané,“ upřesnila policejní mluvčí Hana Rubášová.

Na výstavbě VMO Bauerova pracují silničáři rok. Hotovo má být letos v listopadu.
VMO Bauerova už po novém asfaltu. Prohlédněte si hotovou část brněnského okruhu

Uskutečnila se už i v předchozích letech. Brněnský deník Rovnost vám přináší přehled míst v Brně a okolí, kde budou letos policisté v průběhu dne měřit dodržování správné rychlosti.

SPEED MARATHON V BRNĚ A OKOLÍ aneb seznam míst, kde se bude měřit rychlost

 • dálnice (vždy v obou směrech):
  D1: 190. až 253. km a 153. - 168. km
  D2: 0. až 60. km
  D52 a I/52: 0. až 49. km
 • město Brno:
  ulice (v abecedním pořadí) Fryčajova, Jedovnická, Hanácká, Holzova, Obřanská, Selská, Vídeňská a Zámecká
 • okres Brno-venkov:
  obce (v abecedním pořadí) Branišovice, Deblín, Kanice, Lomnice, Malhostovice, Moravany, Nová Ves, Oslavany, Pasohlávky, Stanoviště, Tišnov, Tvarožná a Vohančice
 • silnice:
  I/43 (vybrané úseky mezi Brnem a Bukovicemi)
  II/385 (vybrané úseky mezi Českou a Novým Městem na Moravě)

Budete v pátek cestovat i dál dál než jen po Brně a okolí? Prohlédněte si místa, kde budou policisté měřit na Břeclavsku, Blanensku, Vyškovsku, Znojemsku nebo směrem na Vysočinu na Žďársku.

Policejní mluvčí Dana Čírtková ještě upozornila na změnu, která se týká výše pokut a sankcí a platí od ledna letošního roku. „Překročení rychlosti o deset kilometrů v hodině a více - pokuta na místě v rozmezí 1 500 až dva tisíce korun nebo pokuta ve správním řízení až deset tisíc korun, řidič dostane v bodovém systému dva trestné body. Při překročení rychlosti v obci o dvacet kilometrů v hodině a více nebo mimo obec o třicet kilometrů v hodině a více - pokuta na místě od 2 500 do 3 500 korun nebo pokuta ve správním řízení až deset tisíc korun, řidič dostane v bodovém systému čtyři trestné body," vyčíslila Čírtková.

Vedle sebe stojící budovy v brněnské Trnité ulici čeká demolice kvůli novému hlavnímu vlakovému nádraží.
Zavazí novému nádraží pro Brno. Demolici domů přihlíží poslední obyvatel, plyšák

Dále upozornila, že při překročení rychlosti v obci o čtyřicet kilometrů v hodině a více nebo mimo obec o padesát kilometrů v hodině a více přestupek nelze vyřešit na místě pokutou. „Policisté takový přestupek oznamují správnímu orgánu, kde ve správním řízení hrozí řidiči pokuta v rozmezí od sedmi do 25 tisíc korun a zákaz řízení až na rok a půl. Řidiči na místě policie zadrží řidičský průkaz, v bodovém systému dostane šest trestných bodů," dodala policejní mluvčí Dana Čírtková.