Kromě designové restaurace by brněnští představitelé byli rádi například za pobočku nadnárodního řetězce, ve hře je však také zcela jiné využití budovy. Prohlídky interiérů jsou zatím naplánované na začátek příštího roku. Minimální roční nájemné činí 4 380 korun za metr čtvereční, celková výměra prostor je 456,6 metrů čtverečních. Za roční nájemné tak budoucí nájemce zaplatí necelé dva miliony korun, což představuje bezmála sto sedmdesát tisíc korun měsíčně.

„V objektu se nacházejí další tři obchodní jednotky, které jsou přístupné vlastními vstupy z Nádražní ulice a v současné době jsou obsazené. Nabídkami, které dostaneme, se budeme zabývat na schůzi rady a vybereme pak nového nájemce,“ nastínila postup primátorčina náměstkyně pro správu majetku Karin Podivinská.

K opravě dálnice D1 se v příštím roce přidá i přestavba jejího křížení s D2.
VIDEO: Bude to u Brna ještě horší? K opravě D1 se příští rok přidá křížení s D2

Funkcionalistický dům se železobetonovou a zčásti nýtovanou konstrukcí vznikl na základě návrhu významného architekta Oskara Pořísky. Nepravidelnou parcelu ve svažitém terénu architekt důmyslně využil, proto stojí oblé nároží budovy v místě někdejšího hradebního okruhu.

„V roce 1928 se na nově vybudovaném brněnském výstavišti konala Výstava soudobé kultury v Československu. Kromě pavilonů výstaviště vzniklo i několik budov mimo areál. Na místě bývalých hradeb v blízkosti brněnského vlakového nádraží byla postavena městská ubytovací a informační kancelář, která sloužila návštěvníkům veletrhů jako první orientační bod ve městě a nabízela základní služby zahrnující výměnu peněz nebo zajištění ubytování v Brně,“ napsala Petra Hlaváčková v Brněnském architektonickém manuálu.

Sníh v ulicích městské části Brno-střed
Brno zasypané sněhem. Na Zelný trh se bojím chodit, vadí lidem úklid chodníků

Před třiceti lety pak objekt prošel obnovou, která zahrnovala obnovení pláště budovy, úpravu vnitřního rozložení i novou výměníkovou stanici a parovodní potrubí. „Dělníci postavili nové nástupní schodiště do objektu a opravili schůdky podél zaobleného nároží. Jedná se o nemovitou kulturní památku, která se nachází na území ochranného pásma Městské památkové rezervace Brno,“ dodala Radka Loukotová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

Mimo pronájmu funkcionalistické budovy nabízí městská firma CD Centrum Coms také další nemovitosti ve vlastnictví města. Jedná se třeba o třípokojový byt na Špitálce prodávaný v aukci, dražit se budou rovněž někdejší prostory herny v Nádražní ulici nebo vybydlený pavlačový dům v Pekařské ulici.

Zdroj: Deník/Terezie Heinz

„Na dům se nevztahuje památková ochrana a je otázkou, jestli ho nový majitel opraví, nebo nahradí novostavbou. V každém případě se nachází na ploše, která je podle územního plánu věnovaná bydlení a nesmí v ní bydlení ubýt. Naopak je tam možné postavit půdní vestavbu. Věřím proto, že se na této adrese Brňané brzy dočkají důstojného a obyvatelného domu,“ dodala primátorčina náměstkyně pro správu majetku Karin Podivinská. Vyvolávací cena je necelých padesát milionů korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Další demolice kvůli novému hlavnímu nádraží v Brně. Přes dům povedou koleje

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková