Donedávna v domě podle návrhu brněnského architekta Oskara Pořísky sídlila cestovní kancelář Čedok, nyní si v něm zástupci města představují ideálně restauraci či jiný gastropodnik. Nabídky na pronájem přijímalo město prostřednictvím své firmy do konce ledna.

Jak Deníku potvrdil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek, o pronájem architektonicky hodnotných prostor projevila zájem čtveřice uchazečů. „O konečném výběru budou radní rozhodovat v rozmezí několika týdnů,“ řekl Poňuchálek v pondělí.

Ilustrační foto.
VIDEO: V šalině si stěžoval na hlasitou hudbu. Na Osové muže vyvlekli a zbili

V místě by tak již za pár měsíců mohla vzniknout například designová restaurace, pobočka nadnárodního řetězce, fastfood nebo podnik zcela mimo gastronomické využití.

„Celková výměra nebytových prostor je 456,6 metrů čtverečních. V objektu se nacházejí další tři obchodní jednotky, které jsou přístupné vlastními vstupy z Nádražní ulice a jsou aktuálně obsazené,“ upřesnila primátorčina náměstkyně pro oblast správy majetku Karin Podivinská.

Ve výpravní budově na brněnském hlavním nádraží pokračuje rekonstrukce pravého křídla. Foto: Deník/Aneta Zugarová
Proměna nádraží. Finišuje rekonstrukce pravého křídla výpravní budovy v Brně

Funkcionalistický dům se železobetonovou a zčásti nýtovanou konstrukcí vznikl na nároží brněnských ulic Nádražní a Bašty na základě návrhu významného architekta Oskara Pořísky. Nepravidelnou parcelu ve svažitém terénu architekt důmyslně využil, proto stojí oblá budova v místě někdejšího hradebního okruhu.

„V roce 1928 se na nově vybudovaném brněnském výstavišti konala Výstava soudobé kultury v Československu. Kromě pavilonů výstaviště vzniklo i několik budov mimo areál. Na místě bývalých hradeb v blízkosti brněnského vlakového nádraží byla postavena městská ubytovací a informační kancelář, která sloužila návštěvníkům veletrhů jako první orientační bod ve městě,“ napsala Petra Hlaváčková v Brněnském architektonickém manuálu.

Znovuotevření pobočky České pošty v brněnské Orlí ulici si lidé ve čtvrtek pochvalovali.
VIDEO: Změny na poštách v Brně. Opět funguje v Orlí, ve Velkém Špalíčku zavřeno

Před třiceti lety pak objekt prošel obnovou, která zahrnovala obnovení pláště budovy, úpravu vnitřního rozložení i novou výměníkovou stanici a parovodní potrubí. Dělníci postavili nové nástupní schodiště do objektu a opravili schůdky podél zaobleného nároží.

„Jedná se o nemovitou kulturní památku, která se nachází na území ochranného pásma Městské památkové rezervace Brno,“ dodala Radka Loukotová z tiskového střediska brněnského magistrátu.