Staronová brněnská organizace měla kvůli průtahům spojeným s pandemií koronaviru vzniknout do konce tohoto měsíce. To se však nestane. „Členové z Brna jsou součástí krajské organizace. Už v prosinci jsme schválili a poslali do Prahy přihlášky dalších členů, kde je musí schválit celostátní předsednictvo,“ uvedl krajský předseda hnutí Lubomír Wenzl.

Právě na rozhodnutí předsednictva o dalších jménech nyní celý proces hlavně stojí. Stanovy přitom umožňují, aby organizaci vytvořilo pět členů. „Chceme, aby jí založilo víc lidí. Je to rozumné vzhledem k tomu, jak byla početná, kolik máme přihlášek a jak je Brno velké,“ vysvětlil Wenzl.

Termín znovuzaložení brněnské organizace odhadovat nechtěl, protože v minulosti už několik předpokládaných nedodrželi.

Podle zdroje Deníku Rovnost mají členové předsednictva schválit dvanáct uchazečů. Konkrétní termín jejich jednání však není známý. „Členové budou v co nejbližší době přijati korespondenční formou,“ řekl bez dalších podrobností manažer hnutí Jan Richter.

Rozhodnutí se bude vedle dalších deseti jmen týkat třeba současného poslance Karla Raise nebo bývalého kohoutovického místostarosty a stávajícího městského zastupitele Karla Kalivody. „Jsem čekatelem na rozhodnutí předsednictva, které rozhodne o statutu členství; jestli to bude řádné členství, budu čekatelem nebo budu vyřazen,“ potvrdil Kalivoda.

Přihlášku do místní organizace si podalo okolo 120 lidí, víc než stovka z nich jsou bývalí členové hnutí. Podle řečkovického místostarosty a městského zastupitele Reného Černého, který je od prosince jedním z pětice prvně přijatých, jsou za jejím komplikovaným vytvoření hlavně současná vládní opatření. „Nechceme dělat ustavující a volební sněm online. Čekáme na zlepšení situace a zmírnění opatření,“ sdělil Černý.

Kromě Černého jsou zpátky v hnutí i další dva městští zastupitelé, a to Vít Prýgl a Kateřina Jarošová. Doplňují je radní Brna-severu Nikola Staňková a bystrcký radní Pavel Kříž. Všichni do hnutí znovu vstoupili bez obvyklé čekací lhůty.

Městské zastupitelstvo bez ANO

Nedávno ANO přestalo oficiálně existovat i v městském zastupitelstvu. Dosavadní šestičlenný zastupitelský klub nesoucí název hnutí se před posledním jednání přejmenoval na Nezávislé zastupitele pro Brno. „Dohadování už bylo dost. Nechtěli jsme se nesmyslně přít o název, když do hnutí zpátky přijatí zastupitelé projevili o název ANO zájem,“ zdůvodnil předseda klubu David Aleš, který je zároveň místostarostou Brna-severu.

Původní osmnáctičlenný zastupitelský klub ANO se rozštěpil loni v říjnu. Tehdy z něho vystoupilo dvanáct členů, kteří pod vedením bývalého primátora Petra Vokřála vytvořili klub nezávislých. Až do nedávné změny názvu tak označení hnutí nesla společně pouze zbylá šestice. „V brněnském prostředí není nyní značka ANO marketingově zajímavá," poznamenal politolog z Masarykovy univerzity Michal Pink.

S tím však zřejmě nesouhlasí už znovu přijatí členové hnutí, kteří jsou městskými zastupiteli. Po obnovení organizace totiž plánují v zastupitelstvu založit nový klub ANO. „Názvu hnutí jsme se vzdali pouze na přechodnou dobu, protože nám nepřipadalo solidní ho používat, když hnutí v Brně neexistovalo. Tento důvod ale už přestává platit. Asi někdy na jaře požádáme o změnu. Kolik lidí z nezávislého klubu tam pak vstoupí, ale nyní nelze vůbec říct," uvedl Černý.

Bez poslanců i exprimátora s náměstkem

Návrat do brněnské organizace po jejím obnovení neplánují současní poslanci Pavel Staněk a Rostislav Vyzula. „Neumím se ztotožnit se stanoviskem předsedy hnutí Andreje Babiše, že ho regionální politika nezajímá, což se promítá do celého hnutí. Regiony považuji za klíčové pro rozvoj republiky,“ zmínil jeden z důvodů před časem Staněk.

Brněnské řady hnutí nerozšíří ani Vokřál se svým tehdejším náměstkem Richardem Mrázkem. Členství se zřekli na začátku loňského června ještě předtím, než členové republikového předsednictva na návrh předsedy Andreje Babiše zrušili brněnskou organizaci. Členství neobnoví rovněž královopolská starostka Karin Karasová.

Z městských zastupitelů zvolených původně za hnutí naopak o návrat usiluje René Novotný, který zároveň momentálně v Židenicích působí jako radní a dřív tam byl dokonce starostou. „Přihlášku jsem si podal na konci loňského roku. Předpokládám, že se jí budou zabývat nejprve v krajské organizaci. Odhaduji, že verdikt mohu znát v příštím měsíci," nastínil Novotný.

Přihlášku zpátky do hnutí si původně znovu podal také Aleš, nakonec jí ale stáhl a o členství neusiluje. „Z celkové situace okolo zakládání brněnské organizace a souvisejících vztahů mezi lidmi jsem už unavený. Navíc se mi těžko obhajuje celostátní politika ANO před rodinou a známými," vysvětlil Aleš.

Zpět do hnutí se nevrátí ani místopředsedkyně klubu Nezávislých zastupitelů pro Brno a žabovřeská starostka Lucie Pokorná. „Věřila jsem, že našim společným cílem je nejen kultivace prostředí brněnského prostředí, ale i uskutečnění projektů, po kterých Brňané léta volají. Nesouhlasila jsem ale se směřováním hnutí a po důkladném zvážení jsem se rozhodla přihlášku už nepodat," shrnula.

Obnovení brněnské organizace ANO

Z Brna do hnutí vstoupilo minulý měsíc 5 lidí: zastupitelé René Černý, Vít Prýgl a Kateřina Jarošová, radní Brna-severu Nikola Staňková, bystrcký radní Pavel Kříž.

Ve druhé vlně má vstoupit 12 dalších lidí: například poslanec Karel Rais nebo městští zastupitelé Petr Souček a Karel Kalivoda.

Do hnutí se už nevrátí třeba poslanci Pavel Staněk a Rostislav Vyzula.