Strana TOP 09, která vznikla loni v létě, vsadila v Brně v parlamentních volbách především na nové, v politice neznámé tváře. Taktika straně vyšla a do dolní komory se dostali například vysokoškolští učitelé Anna Putnová a Rom Kostřica. S podobným stylem půjde strana i do komunálních voleb. Jako kandidátku na primátora vybrala politicky doposud nezkušenou Irenu Matonohovou. Ta za svoji prioritu považuje podporu školství a rozvoj dopravy.

ONLINE rozhovor s Irenou Matonohovou čtěte ZDE

Vedle dostavby velkého městského okruhu prosazuje nové nádraží v takzvané odsunuté poloze. Pro případnou povolební koalici odmítá jedinou stranu. „Rozhodně se nespojíme s komunisty,“ tvrdí Matonohová. Ostatní její názory na vývoj města přináší pátý díl série rozhovorů s lídry kandidátek deseti největších politických stran v Brně.,

Jak jste se dostala k politice?
Už na vysoké škole jsem se o politiku zajímala. Žádná strana mi ale nebyla tak blízká, abych se rozhodla do ní vstoupit. TOP 09 mne ovšem natolik zaujala programem, že jsem si krátce po jejím vzniku podala přihlášku. Navíc osoba předsedy Karla Schwarzenberga pro mne byla a je zárukou poctivosti a politické kultury, se kterou se mohu ztotožnit.

Co konkrétně vás na programu TOP 09 zaujalo?
Prosazování transparentnosti zadávání veřejných zakázek a také odpovědnost k současné situaci.

Podle čeho se dle vás rozhodují voliči v komunálních volbách? Podle stranické příslušnosti, nebo osobnosti lídra?
U voličů hraje roli kombinace obou faktorů. Primární má být program. Určitě by si jej měl každý prostudovat a podle toho se rozhodnout.

Co podle vás současné vedení města dělá špatně?
Například naprosto nesouhlasím se záměrem stavby garáží na Zelném trhu. Nedostatek parkovacích míst v Brně to vůbec neřeší. Výstavba pod náměstím je přitom velice riziková. Město ji vůbec dopředu nevyhodnotilo. Nemá dostatečné záruky, že nedojde k poškození kašny Parnas. Navíc existuje mnoho problémů, o nichž se zatím tolik nediskutuje. Například nutnost havarijních výjezdů, které mohou nenahraditelně narušit historický ráz trhu. My chceme automobilovou dopravu z městské památkové rezervace úplně vytěsnit. Problém s parkováním budeme řešit podporou výstavby parkovacích domů v blízkosti centra a odstavných parkovišť s přímou návazností na hromadnou dopravu.

Mají být řidiči, kteří auto zaparkují na odstavném parkovišti, zvýhodněni při cestování hromadnou dopravou?
Ano. Jsem zastánkyně takzvaného systému park and ride. Parkovací lístek pak lze použít jako jízdenku.

Kromě tohoto problému, co dalšího současná koalice za čtyři roky nezvládla vyřešit?
Působila velice rozhádaným dojmem. Pro Brňany je to signál roztříštěnosti, názorové nejednotnosti a nejasné koncepce rozvoje města.

Na co se chcete zaměřit vy, pokud se dostanete do rady?
Budeme prosazovat dostavbu velkého městského okruhu a přestavbu železničního uzlu včetně výstavby nového vlakového nádraží v odsunuté poloze. Současná situace totiž neodpovídá požadavkům moderní železniční dopravy. Brno leží na křižovatce dvou prioritních drážních koridorů Berlín–Atény a Gdaňsk–Vídeň. Přestavba je důležitá nejen pro Brno a Českou republiku, ale i pro Evropskou unii. Navíc moderní průjezd městem zlepší životní prostředí. Bude totiž odpovídat požadavkům hygienických norem. Mosty dostanou antivibrační rohože, použijí se bezdotykové koleje. Podél nich budou protihlukové bariéry porostlé popínavými rostlinami.

Takže přestavba nádraží v centru nepřipadá v úvahu?
Musela by se dělat za plného provozu. A přinesla by lidem mnoho komplikací. Navíc Brno si zaslouží důstojný moderní vstup a takovým nové nádraží v jižním centru určitě bude. Odpůrci tvrdí, že bude špatně dopravně dostupné, jenže já naopak vidím velkou přednost v tom, že se na jednom místě spojí autobusová a železniční doprava. Navíc novou ulicí Bulvár pojede tramvaj a zajistí dobrou dostupnost do středu města.

Spousta lidí z Brna a okolí chce zachovat stávající nádraží alespoň pro regionální příměstské tratě. I tuto možnost odmítáte?
To je věc diskuze. Pokud by tak rozhodli odborníci, nebránila bych se zachování nádraží pro tento účel.

A pokud budou odborníci proti, jak chcete využít osiřelé nádraží?
Na pozemcích v okolí by bylo vhodné vystavět parkovací plochy. Budova může sloužit kultuře, třeba pro výstavy.

Je něco, co byste na práci současného vedení města ocenila?
Velmi se mi líbí zvelebování veřejných prostranství. Například na náměstích přibývají umělecká díla. Na druhé straně je to všechno těsně před volbami. Nemohu se ubránit pocitu, že se tak děje účelově. Například hodiny na náměstí Svobody, které primátor odhalil v sobotu, stály přibližně dvanáct milionů korun. To je v současnosti příliš velká investice. Na Špilberku město nedávno otevřelo veřejný fitpark, který stál dvě stě padesát tisíc. Za cenu hodin by se tedy dalo udělat osmačtyřicet takových sportovišť, která jsou určitě přínosnější.

Co pro vás bude úspěch ve volbách?
Jakýkoliv výsledek, který nám umožní uskutečnit náš volební program.

A konkrétní číslo? Kolik chcete mít zastupitelů?
Byla bych ráda, kdybychom zopakovali výsledek z parlamentních voleb.

Myslíte si, že nové strany zamíchají výsledkem komunálních voleb stejně, jako se jim to podařilo v parlamentních volbách?
Lidé v parlamentních volbách dali jasně najevo, že si přejí změnu. Doufám, že nám lidé dají šanci a nové strany výrazně zasáhnou i do výsledku komunálních voleb.

Neuškodí vám ve volbách, že je vaše strana ve vládě a Miroslav Kalousek jako ministr financí prosazuje nepopulární škrty?
Lidé jeho opatření vnímají jako potřebná. Všichni se musíme postavit k problémům současné doby zodpovědně.

Můžete říct už teď, kdo je pro vás pro povolební koaliční vyjednávání absolutně nepřípustný?
Nejdůležitější je programová blízkost. Jsme ochotní spolupracovat se všemi demokratickými stranami. Nepřijatelná je jen koalice s komunistickou stranou.

Z jakého bodu při koaličním vyjednávání nehodláte slevit?
Za klíčovou považujeme dopravu a podporu školství. Uvědomujeme si, že díky projektům, jako je ICRC či CEITEC, má Brno možnost stát se centrem vědy, výzkumu a inovací. Ve spolupráci s univerzitami, Akademií věd a dalšími organizacemi musí vytvořit odpovídající podmínky pro absolventy, kteří v nově vystavěných výzkumných centrech najdou práci, ale i pro vědce a manažery ze zahraničí. Brno stojí před možná největšími změnami ve své historii a my jako politici tuto šanci nesmíme promarnit. Jsme také proti zvyšování daně z nemovitostí. To je klíčová věc pro další rozvoj.

Máte v Brně několik starostů městských částí, kteří se hlásí k vaší straně. Právě starostové si často stěžují na nedostatek peněz, které jim město dává. Chtěla byste současný systém přerozdělování změnit?
Oprávněné požadavky starostů, kteří mají bohaté zkušenosti, je potřeba zohlednit. Systém má být spravedlivý.

To znamená více peněz pro městské části?
Ano.

Na začátku září se kvůli nespokojenosti místních konalo referendum o odtržení Dolních Heršpic a Přízřenic. Nyní chtějí lidé alespoň samostatnou městskou část. Jinak hrozí dalším referendem za dva roky. Jste pro tento nápad?
Jsem velice ráda, že se lidé rozhodli setrvat v Brně. Zmenšení území města mi připadá jako krajní řešení. Podpoříme takové kroky, aby se referendum za dva roky znovu neopakovalo.

Jak vnímáte mediální bouři, která se rozpoutala kvůli kandidatuře bývalého ředitele brněnské České televize a starosty Útěchova Zdeňka Drahoše?
Velice mě mrzí, že tato kauza vypukla těsně před volbami. Má za cíl poškodit naši stranu. Drahoš není členem, pouze za nás kandiduje v Útěchově, kde má velkou podporu. Jeho kauza v České televizi je stará sedm let a je uzavřená. Vnímám to spíše jako uměle vyvolanou aféru.

Další váš starosta Jan Levíček je brněnským předsedou strany, ale kandiduje za sdružení Společně pro Ořešín. Nepřipadá vám paradoxní, že předseda nejde do voleb pod hlavičkou TOP 09?
Předseda nám situaci vysvětlil. Ořešín je malá městská část, kde se všichni znají. Levíček respektoval dohodu ostatních kandidovat tímto způsobem.

Jste pro podporu profesionálního sportu. Má Brno podporovat Zbrojovku a Kometu?
Je potřeba sport podporovat komplexně. Nejen na vrcholové úrovni. Chceme zpřístupnit školní areály a sportoviště tak, aby mládež mohla smysluplně trávit volný čas. Navíc mezi naše priority patří stavba fotbalového stadionu za Lužánkami.

Má se za Lužánky vrátit i hokej?
Ano, i víceúčelová hala by měla vyrůst tam.