Záměr se nelíbí ani podnikateli Petru Vencovskému. Jeho nemovitost sousedí s pozemkem, kde má centrum vyrůst. Sepsal proto proti záměru města petici, kterou umístil na web.

„Jejím prostřednictvím žádáme o zvážení zastavení výstavby Denního centra pro lidi bez domova ve Vlhké ulici. Důvodem je shromažďování problémových osob v blízkosti centra Brna, pití alkoholu na veřejnosti a nepořádek, který tito lidé způsobují. Incidentů s bezdomovci už byla celá řada, obtěžují kolemjdoucí a žebrají,“ napsal.

PRÁCE ZASTAVILI

Poslal také na magistrát písemný nesouhlas s výstavbou. A uspěl. Město totiž zatím výstavbu na pozemku, kde už stavbaři podnikli přípravné práce, pozastavilo. „Vzhledem k tomu, že se nepodařilo získat souhlas souseda se zřízením centra, byla stažena žádost o vydání územního souhlasu a je třeba zažádat o územní řízení. Jestli k tomu město přikročí, není zatím jasné,“ sdělil Jakub Mészáros z brněnského magistrátu.

O projektu se podle něj na magistrátu diskutuje delší dobu. „Zřízení centra oceňují odborníci na oblast bezdomovectví a závislosti, zástupci policie i zdravotnické záchranné služby,“ řekl.

Záměr města uvítal i ředitel brněnské diecézní charity Oldřich Haičman. „V našem Nízkoprahovém denním centru nabízíme bezpečné prostředí k odpočinku, jídlo, ošacení a sociální poradenství. Centrum ročně příjme přes tisíc lidí. Aktivitu magistrátu proto vnímáme jako doplnění služeb pro lidi bez domova,“ uvedl.

Služby bezdomovcům poskytuje i Armáda spásy. A město jim v mrazech nabízí přespání v noclehárnách.