Muži v tmavých oděvech s nápisem Obecní stráž security na oděvu. S novými hlídači pořádku v centru města se od května, jak jako první upozornil Český rozhlas, mohou setkat obyvatelé Brna.

Soukromou bezpečnostní službu si najala městská část Brno-střed, aby dohlížela na pořádek na Moravském náměstí a Zelném trhu. „K testovacímu dohledu jsme přistoupili na základě podnětů občanů a prodejců, kteří si stěžovali na chování lidí bez domova, drogově závislých i agresivních skupinek mladých lidí. Park na Moravském náměstí je v jarních a letních měsících plný malých dětí, nechceme, aby je obtěžovali bezdomovci, opilci, agresivní mládež. To vyžaduje neustálý dohled,“ popisuje důvody zavedení nové služby mluvčí městské části Michal Šťastný.

Užijí si brzy fanoušci v Brně zápasy hokejového mistrovství světa?
Hokejové MS v Brně: nová aréna jako favorit na pořádání či spojení se Slovenskem

Do akce je zároveň nasazená nejčastěji dvoučlenná hlídka. Podle městské části má mít jejich přítomnost hlavně preventivní charakter a pomáhat, aby k situacím porušujícím veřejný pořádek nedocházelo. A pokud už se stane?

Pak zakročí. Víc pravomocí než běžný člověk ale nemají. „Nenahrazují policii ani strážníky, pouze na jejich práci navazují a doplňují. Například problémovým lidem bez domova domlouvají, aby se přemístili do azylových center, kde najdou potřebné zázemí. Zároveň vyzývají osoby, aby problémového chovaní zanechaly,“ přibližuje Šťastný.


Nahrává se anketa ...

Když se událost nepodaří vyřešit domluvou, mohou zavolat na pomoc městskou nebo státní policii. „Drobné Incidenty většinou vyřeší okamžitě na místě. Případů, kdy museli volat policii, bylo zatím jen několik,“ dodává mluvčí.

Výhodou je podle něj stálá přítomnost těchto lidí na místě, takže mohou ihned reagovat a k větším incidentům ani nedojde.

Brněnský Husovický tunel bude v létě kompletně uzavřený.
Uzavírka brněnského Husovického tunelu: objížďka jen s polovinou pruhů

Zkušební období hlídání dvou míst v centru Brna, které má na starost společnost Synerga za 93 tisíc měsíčně bez daně, začalo začátkem května. Na Moravském náměstí už skončilo. Na Zelném trhu bude Obecní stráž fungovat, nejčastěji od ranních do odpoledních hodin, až do konce května. „Poté vyhodnotíme a rozhodneme, zda a případně jak v tom bude dál pokračovat. Domluvená cena za květen bude nejspíš nižší než původně předpokládaných 93 tisíc bez DPH,“ zmiňuje Šťastný.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Funkcionalistický klenot u nádraží má nového nájemce.

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková