Hned naproti je dlouhodobě neobsazeno místo po bývalé pobočce banky Sberbank, na druhé straně na rohu s Rašínovou ulicí zase po obchodu se spodním prádlem Centex. Lidé si na skladbu nabídek a obchodů na hlavním brněnském náměstí a hlavní městské třídě stěžují.

Jiná pobočka knihkupectví Academia zatím v Brně nebude. V provozu zůstávají jen tři pražské pobočky. „K uzavření knihkupectví v Brně přistupujeme z ekonomických důvodů v souladu s podmínkami stanovenými zákonem. Hledáme ale možnosti, jak v doprovodném kulturním programu spojeném s Akademií věd České republiky pokračovat v jiných vhodných prostorách,“ řekl Brněnskému deníku Rovnost ředitel Střediska společných činností Akademie Věd České republiky, kterého je nakladatelství Academia součástí, Tomáš Wencel.

O konci knihkupectví už se nějakou dobu spekulovalo. Veřejnost se o něm oficiálně dozvěděla z příspěvku na facebookovém profilu knihkupectví 23. dubna.

Knihkupectví bude chybět třeba Haně Stuchlík Kašpaříkové. „Nakladatelství Academia beru jako jednu z mnoha institucí zajišťující vzdělanost. A to má být přístupné co nejširšímu množství lidí. Proto mi vadí představa, že v Praze budou knihkupectví tři a v Brně či Ostravě žádné,“ sdělila.

Academia je podle ní součástí identity Brna. „Přidaná hodnota knihkupectví spočívá i v pořádání besed s odborníky. Mám ho taky spojené s centrem města, s jeho identitou. Každý si vybaví, co je na rohu Masarykovy ulice a náměstí Svobody,“ přiblížila žena.


Nahrává se anketa ...

Konec zasáhl i Romana Lugoše, který knihkupectví často navštěvoval kvůli dobré nabídce historických knih. „Mělo výjimečně zastoupenou historii zejména dějin 20. století, o které se zajímám. Mnohé z knih o československých legiích, odbojářích či o vězních v nacistických a sovětských táborech se jinde velmi špatně sháněly,“ uvedl.

Lugoš zároveň vyjádřil nespokojenost se současným složením obchodů v centru Brna. „Složení obchodů na hlavní městské třídě druhého největšího města země připomíná provinční dvacetitisícové město, kde se těšíte, až jej opustíte. Oblečení, rychlé občerstvení, banky, směnárny či lékárny nedávají moc možností k zastavení se, nadšení nebo radosti z výběru,“ popsal Lugoš.

Jaký nájemce a případně kdy Academii vystřídá, prozatím není jasné. Majitel budovy, ve kterém knihkupectví i se svou literární kavárnou sídlí, na dotaz Brněnského deníku Rovnost zatím neodpověděl.

V protější budově zeje prázdnotou bývalá pobočka banky Sberbank. Celé Sberbank v roce 2022 Česká národní banka odebrala licenci a soud ji poslal do likvidace, skončil tak i provoz všech jejích poboček.

Prázdné výlohy jsou i na opačném konci náměstí Svobody, na rohu s Rašínovou ulicí. Dříve tam býval obchod se spodním prádlem Centex, jak připomíná stále vyvěšený název obchodu. Budova, ve které obchod býval, patří České republice a za její správu je zodpovědné Generální finanční ředitelství v Praze.

Referentka tiskového oddělení ředitelství Klára Křehlová na otázky Brněnského deníku Rovnost odpověděla, že o pronájmu prostoru už jednají s konkrétním nájemcem. „Do září 2023 se soudně řešilo vystěhování objektu po bývalém nájemci firmě Centex. Do poloviny října 2023 byl objekt vyklizen. Ve dvou dvou kolech výběrového řízení na nového nájemce se zájemce nenašel, po druhém kole se jich ale několik ozvalo s vysvětlením, že o výběrovém řízení nevěděli,“ popsala Křehlová.

Nabídku jedné z těchto společností úředníci na ředitelství vyhodnotili jako vhodnou. „Společnost aktuálně komunikuje se stavebním úřadem a orgány památkové péče ohledně úprav prostor a podmínek rekolaudace. Finanční správa nyní se společností má konkrétní jednání o uzavření nájemní smlouvy,“ informovala Křehlová. Jméno společnosti neprozradila.

Představitelé městské části Brno-střed, do níž náměstí Svobody patří, slovy svého mluvčího Michala Šťastného nemá pravomoc k určování, kdo si konkrétní místo pronajme. „Pokud vlastník splní zákonné podmínky, může si zvolit nájemníka podle svého uvážení,“ uvedl.

Jiný je podle Šťastného postup v případě pronájmu nebytových prostor, které vlastní město nebo je má městská část svěřené do správy. „Tyto volné prostory jsou zveřejněny na úřední desce městské části. Žadatelé podávají nabídky, které následně vyhodnocují zástupci samosprávy a podle kritérií, jako účel nájmu nebo schopnost hradit nájemné, vybírají nového nájemníka,“ dodal.

VIDĚLI JSTE? Požár na Špitálce, ze zakouřeného bytu vytáhli malého psa.

Pohled na hasičská auta v brněnské ulici Špitálka. V bytě hořela kuchyňská linka. | Video: Martin Dohnálek

Případy posuzují individuálně a snaží se vyhovět požadavkům místních. „Pokud chybí v lokalitě nějaká služba, třeba lékař, potraviny či kadeřnictví, snažíme se ji tam zajistit. Také se snažíme upřednostnit maloobchodní prodejny, kavárny či restaurace a nerušící provozovny před směnárnami, rychlým občerstvením nebo okénkovým prodejem,“ upřesnil Šťastný.