Čilý ruch panuje ve čtvrtek dopoledne na poštovní pobočce v brněnském Velkém Špalíčku. Protože se filiálka nachází na velmi malém prostoru a k dispozici jsou tam pouze dvě přepážky, prodlužuje se řada čekajících velmi rychle. „Zatím čekám asi pět minut, jdu ale naštěstí jen pro dvě známky do zahraničí. Dřív jsem chodila na Nádražní nebo na Orlí, ale obě zavřeli, tak nemám jinou možnost,“ svěřila se při čekání žena, která se Deníku představila jako Regina.

K poslednímu lednu se ale dveře tamní pobočky zavřou. Důvodem je nedostatečný počet poštovních přepážek, současně se nejednalo o poštu, na které by bylo možné ukládat větší množství balíků a psaní. „K 31. lednu ukončí provoz pobočka v obchodním centru. Ukládat Balíky ve čtvrtém patře obchodního centra není nejoptimálnější varianta, v tomto pobočka na Orlí výrazně pomůže,“ okomentoval přesun mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

Po ročních opravách se na historický viadukt přes řeku Svratku v Brně vrátí čtyřkolejný provoz.
Železniční most přes Svratku je opravený. Vlaky se vrátí na hlavní nádraží

Po půl roce od ukončení provozu se tak pošta vrátí do Orlí ulice v centru města. Zákazníkům tam počínaje únorem nabídne tři přepážky, součástí bude také lepší možnost ukládání zásilek. „Zároveň ještě do konce roku dojde k navýšení počtu přepážek v obchodním centru Letmo, které měsíčně odbaví kolem čtyřiceti tisíc klientů. Celkově tak chystáme posílení o čtyři nové přepážky,“ pokračoval Vysoudil.

S pobočkou v Orlí ulici skončila v letošním roce také legendární filiálka u brněnského hlavního nádraží. Místo nich otevřeli zástupci České pošty nové zázemí v obchodním centru Letmo a nedaleko prodejny Lidl v Šumavské ulici. Některým však nevyhovovala vzdálenost od centra nebo umístění v patře. „Přišel jsem poslat doporučený dopis, místo toho šlapu schody,“ krčil rameny před časem Brňan Josef Seidl.

Zdroj: Deník/Terezie Heinz

Ožehavým tématem se rušení a změny v poštovních pobočkách staly mimo jiné v brněnské Bystrci, jedné z největších městských částí v Brně. Tamní starosta dokonce v dubnu napsal otevřený dopis, v němž se snažil zabránit zániku dnes již zrušené filiálky. Se zástupci státní firmy však jedná i nadále. „Stále jsem v této věci zapojený. Jednám se zástupci České pošty a ověřuji si, jak se změnila situace při provozu jedné pobočky a jak pošta v Bystrci od ‚optimalizace‘ funguje,“ ujistil bystrcký starosta Tomáš Kratochvíl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Další demolice kvůli novému hlavnímu nádraží v Brně. Přes dům povedou koleje

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková