První pobočka změní místo od 15. května, navíc tam nebudou poskytovat balíkové služby a ukládání zásilek, které se tak přesunou o skoro tři kilometry jinam, druhá pak od 5. června. „Česká pošta nám přesuny poboček oznámila bez předchozího projednání. Balíkové služby a ukládané zásilky tak budou pro lidi uloženy na poště v Šumavské, která má nahradit hlavní poštu dosud na výborně přístupném místě centrálního dopravního uzlu na Nádražní ulici," sdělila místostarostka městské části Ludmila Oulehlová.

Pošta v Šumavské se podle ní nachází až na hranici městské části a pro většinu obyvatel bude velmi obtížně dostupná. „Budova na Šumavské není v přímém dosahu městské hromadné dopravy, což bude například pro starší obyvatele problémem, navíc je zde aktuálně velmi omezená dostupnost i autem,“ upřesnila Oulehlová.

Pobočka České pošty v Kounicově ulici v Brně má být jednou ze zrušených.
Radikální změny u poboček České pošty v centru Brna: pět zruší, dvě přesunou

Radní projednali také informaci o zrušení všech zbývajících poboček České pošty v městské části Brno-střed k 1. červenci v Kounicově, Údolní, Křížové, na Příkopě a Mečové bez náhrady. Ani s tímto krokem nesouhlasí. Rada Brna-středu bude požadovat, aby Česká pošta zachovala pobočku ve stávajících prostorách v Nádražní ulici včetně poskytování balíkových služeb a služeb ukládání zásilek a o zachování poboček Kounicova, Údolní, Křížová, Příkop a Mečová.

Krajský redaktor Deníku Rovnost Michal Hrabal.
Rušení poboček v Brně? Česká pošta se zase ukázala jako nepřítel

K jednání s vedením České pošty a Českého telekomunikačního úřadu pověřila rada starostu. „Všechny pobočky České pošty na území městské části Brno-střed nejsou jen spádovými poštami pro obyvatele v docházkové vzdálenosti, ale vzhledem k jejich poloze v centrální oblasti Brna mají daleko širší působnost, zejména pro společenské a hospodářské aktivity. Jejich zrušení tedy velmi negativně ovlivní nejen potřeby obyvatel, ale také velkého množství podniků a živností," má jasno starosta Brna-středu Vojtěch Mencl.

Zvláštní význam pak má podle něj pošta Nádražní, která slouží jako celobrněnská hlavní pošta s devadesátiletou tradicí. „Její zrušení a zcela nevhodné přesuny aktivit do budovy Letma a na Šumavskou ztíží život všech Brňanů a budou velmi negativně vnímány nejen ve vztahu k České poště, ale i k jejich řídícím státním institucím,“ doplnil starosta.