Kde se uskuteční v dalších letech, je zatím s otazníkem. „Předpokládáme, že jednání o možných lokacích začnou v létě letošního roku a jasno obvykle bývá zhruba půl roku před samotným konáním," sdělila Brněnskému deníku Rovnost mluvčí Českého svazu ledního hokeje Aneta Lednová.

V O2 areně a okolí finišují přípravy na hokejové mistrovství světa
Žena z Brněnska si koupila falešné lístky na hokejový šampionát, přišla o tisíce

České hokejové hry jsou jednou ze součástí Euro Hockey Tour. V rámci této soutěže pořádá během roku každá ze čtyřlístku zmíněných hokejových zemí jeden turnaj. Český podnik se koná vždy v jarním termínu. V minulosti bylo místo konání kromě Brna třeba Praha, Ostrava nebo Pardubice.

Mezi kritéria výběru lokality patří podle mluvčí Lednové kapacity arén a jejich zázemí nebo přilehlá infrastruktura, jako je třeba logistika, služby či ubytování. „V neposlední řadě i regionální zájem hokejových fanoušků," zmínila Lednová.

Návštěvnost českých zápasů na Betano Hockey Games 2024:

  • čtvrtek 2.5. (Česko - Finsko 1:4): 7 312 diváků
  • sobota 4.5. (Česko - Švédsko 0:2): 7 207 diváků
  • neděle 5.5. (Česko - Švýcarsko 1:2): 5 521 diváků

O velkém zájmu fanoušků o reprezentační hokej v Brně svědčí návštěvnost. Na českých zápasech v letošním roce dvakrát překročila sedmitisícovou hranici, "slabší" byla pouze na duel se Švýcarskem. V porovnání s ostatními turnaji Euro Hockey Tour byly více než solidní návštěvy i na střetnutí, v nichž nehrála domácí reprezetace.

Po dva roky, konkrétně v letech 2026 a 2028, se mají České hokejové hry uskutečnit v Českých Budějovicích. Dohodli se na tom zástupci svazu, města České Budějovice a Jihočeského kraje. Roky 2025 a 2027 jsou zatím s otazníkem. „Můžeme nicméně prozradit, že Brno je ve hře," řekla Lednová.

Polární záře, Brno-Kohoutovice
Nebeská podívaná nad Brnem. Podívejte se, jak polární záři vyfotili naši čtenáři

V roce 2027 by se mohl případně turnaj v Brně uskutečnit už nově postavené multifunkční hale na výstavišti. Oproti Rondu bude mít takřka dvojnásobnou kapacitu. Firma má za úkol arénu postavit za třiatřicet měsíců. Hotovo by tedy mělo být v červnu 2026. „Stavba pokračuje podle plánu," potvrdil předseda představenstva Areny Brno Petr Kratochvíl.

NOVÁ ARÉNA BRNO

Právě podobné akce, jako jsou České hokejové hry, se mají v nové Aréně Brno konat. „Hala bude odpovídat mezinárodním hokejovým parametrům," prohlásil Kratochvíl.

Už existuje dohoda, že se v nové multifunkční hale uskuteční mistrovství Evropy v házené žen v roce 2026 i světový šampionát ve stejném sportu o pět let později. Další mistrovství mají v budoucnu následovat.


Nahrává se anketa ...

Podobné akce, jako byl nedávno skončený hokejový turnaj s hvězdami NHL, mají podle Kratochvíla i jiné efekty, než jsou pouze peníze ze vstupenek. „Je to stejné jako u veletrhů. Jsou tady druhotné efekty. Lidé utratí ve městě peníze za jídlo, za ubytování a podobně," nastínil Kratochvíl, který je také brněnským radním pro dopravu.

Podle brněnského ekonoma Petra Pelce v dnešní době řada menších podnikatelů bojuje o přežití a jakákoli akce, která přiláká veřejnost do Brna, jim pomůže. „Není to úplně o profitu. Je to určitá záchrana," podotkl.

Žena jela v BMW po kolejích z Mendlova náměstí až na výstaviště.
Opilá žena jela z Mendlova náměstí po tramvajových kolejích až na výstaviště

Opatrný je při porovnání MotoGP, veletrhů a nové multifunkční haly. „Akce jako MotoGP nebo veletrhy jsou zviditelněním Brna. Multifunkční hala může fungovat stejným způsobem. Moc bych si přál, aby to tak dopadlo. Ale nejsem si jistý, že to tak bude," je Pelc spíše skeptický.