Nejvíc cizích státních příslušníků je ze Slovenska, ty ale v tomto přehledu kvůli blízkým vazbám obou států vynecháme. Kromě nich tak počtu vévodí lidé z Ukrajiny a hned za nimi je Vietnam. Mezi zeměmi jsou ale i některé překvapivé a exotické destinace. Nabízíme vám přehled toho, jak se Brno plní lidmi ze zahraničí a odkud přicházejí.

V současné době jich je k pobytu v Brně dle statistiky ministerstva vnitra přihlášeno téměř 65 tisíc. Ale číslo není konečné, neboť ne každý se musí hlásit, takže se nedá přesně určit, kolik občanů cizí státní příslušnosti v největším moravském městě žije.

Týrané kotě se dočkalo ošetření a péče. Teď má i nový domov. Odměna za nalezení pachatele platí do konce března.
Týrané kotě Jiřinka z Brna má nový domov. Odměna za dopadení pachatele dál platí

Nebývalý boom přílivu cizinců nastal hlavně v posledním desetiletí, konkrétně po roce 2015. „Stojí za tím patrně poptávka firem po chybějících zaměstnancích při velmi nízké nezaměstnanosti v České republice,“ stojí ve zprávě městského portálu DataBrno.

Dalším milníkem je rok 2022, kdy sem po útoku Ruska na Ukrajinu přišlo mnoho lidí prchajících z válkou zmítané země. Skokově tak narostl celkový počet cizinců, který již tvoří velmi výrazný podíl brněnského obyvatelstva.

Aktuálně jsou v Brně přihlášeni k pobytu příslušníci téměř 150 států světa. „Velmi zajímavý je skokový nárůst zastoupení obyvatel Filipín, jejich počet v Brně v posledních dvou letech stoupl na 899. Důvodem je cílená poptávka firem po zaměstnancích v tomto regionu,“ zmiňuje výše uvedená zpráva.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Pokrok na stavbě VMO u Tomkova náměstí v Brně

Zdroj: Ředitelství silnic a dálnic