• Bydlení v kamenolomu

Jedním z takových projektů v Brně je například Rezidence Diorit, která aktuálně vzniká v brněnském Komíně v místě bývalého kamenolomu. Název Diorit příznačně odkazuje na tmavou horninu, kterou dělníci v povrchovém dole dříve těžili. Organicky tvarovaná budova nabídne bezmála sto padesát bytů, první nájemníci se do bytů nastěhují už příští rok.

Prohlédněte si, jak se oblast komínského kamenolomu promění:

Řada jednotek však zatím stále zůstává neprodaná, někteří lidé projekt navíc kritizují kvůli nepraktickému umístění. Ačkoliv se centrum dění v budově stočí do vnitrobloku, zůstává z opačné strany frekventovaná silnice vedoucí z centra do brněnské Bystrce.

Mnozí zájemci o bydlení v této lokalitě tak mají strach z případného hluku, nynější obyvatelé okolních domů naopak ze zhoršení už tak vytížené dopravní situace. Stavba totiž leží jen pár set metrů od nechvalně proslulé křižovatky u prodejny UniHobby. „Už teď je to ve špičce hrůza. Vhodné by bylo, aby se developer finančně podílel na úpravě dané křižovatky, která je tristní již nyní,“ komentovala projekt například Brňanka Romana Votavová.

Obyvatelé Brna oceňují přátelskou atmosféru panující ve městě.
Hrdost lidí z Brna? Unikátní atmosféra města. Přátelská jako nikde jinde, říkají

Kromě sto dvaačtyřiceti bytů zahrne stavba zelené střechy nebo takzvané inteligentní domácnosti. „Pro vytápění a chlazení využijeme tepelná čerpadla, pro které dělníci vyvrtali třicet vrtů. Všechny střechy pokryje zeleň, celkem zhruba čtyři tisíce metrů čtverečních. V recepci navíc bude i speciální stěna s poštovními schránkami ovládaná přes aplikaci, lidé tak pošťákovi kdykoli jednu ze schránek schránek otevřou,“ popsal některé z vymožeností už před časem manažer projektu Jan Zeman.

  • Nová čtvrť za čtyři miliardy

Mezi největší stavební developerské plány v Brně patří budoucí čtvrť Pod Hády, do jejíž výstavby se developerská firma Trikaya pustila po letech peripetií. Megalomanský plán za víc než čtyři miliardy korun nabídne kolem tisícovky bytů, v první etapě se pracovníci postaví inženýrské sítě, centrální osvětlení, parkoviště a základní infrastrukturu. „Vznikne náměstí, které postupně, až se čtvrť bude rozšiřovat a zabydlovat, nabídne obchody a základní občanskou vybavenost,“ vyjmenoval při poklepání základního kamene zakladatel developerské skupiny Trikaya Dalibor Lamka.

Oficiální začátek stavby:

Zdroj: Deník/Terezie Sekáčová

Osm prvních budov zahrne takřka sto sedmdesát bytů a o desítku víc parkovacích míst. Bydlení vznikne v několika standardech, nejlevnější pořídí zájemci zhruba za sto osmnáct tisíc korun za metr čtvereční. Byt o třiatřiceti metrech čtverečních by tak lidé mohli koupit za necelé čtyři miliony. „Snažíme se, aby se byty staly co nejdostupnějšími a klientelou byli Brňané s běžnými příjmy,“ pokračoval Lamka. Prodej zahájí na podzim.

Začátek výstavby však v minulosti provázely četné komplikace. Původně plánoval developer dokončení projektu už před devíti lety, do země ale poprvé kopnul teprve nyní. Nejdřív se například musela zbourat nikdy nedokončená továrna Ergon.

Proměna území pod Hády:

Řada Brňanů je k projektu navíc kritická. Vadí jim především likvidace zeleně, se kterou podle nich firma zachází nešetrně a vlivem stavebních prací jí v místě ubyde. „Devastace přírody, za peníze se zlikviduje vše. Stačí se podívat, jak Maloměřice a Obřany za poslední roky změnily podobu. Jen jedno zůstalo stejné, a to silnice, která již neodpovídá náporu vozidel. Hády časem potká stejný osud,“ predikoval třeba Miroslav Musil.

  • Proměna Zbrojovky? Nejdřív firmy, potom lidé

Ani jeden volný čtvereční metr nemají v bývalé správní budově s věží, která je součástí aktuálně vznikající čtvrti Nová Zbrojovka. V tamním domě sídlí především nejrůznější firmy, nedávno jej slavnostně znovuotevřeli. Od začátku září tam trval zkušební provoz. „Finišovali jsme do konce srpna. Od začátku září jsme zahájili zkušební provoz. Firmy se nastěhovaly dovnitř a zabydlely. Máme stoprocentní obsazenost, nezůstal ani metr čtvereční volný,“ prozradil Deníku ředitel Nové Zbrojovky Miroslav Pekník.

Slavnostní otevření zrekonstruované budovy bývalého ředitelství Zbrojovky:

Zdroj: Deník/Michal Hrabal

Bývalý průmyslový areál nedaleko centra města se v budoucnu promění ve zbrusu novou čtvrť. Ta kromě bytů zahrne kanceláře a základní občanskou vybavenost, mimo jiné například základní školu, která první školní rok zahájila se začátkem září. Nová Zbrojovka ožije postupně v šesti etapách, součástí je například již funkční ZET.office. Mimo to vznikne v první fázi revitalizace tři sta sedmdesát bytů nebo pětapadesát tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch.

  • Čtvrť pro tisíc lidí už má zastávku

Čtvrť pro přibližně tisíc lidí plánuje v nadcházejících letech postavit developerská firma Domoplan na jihozápadě Brna. Svoje tramvajové spojení s centrem již Brňané, kteří uvažují o budoucím stěhování do lokality, dokonce mají. Před několika měsíci tam totiž otevřeli tramvajovou zastávku Západní brána, která svým umístěním v podzemí připomíná stanici metra.

Takto se promění jihozápad Brna:

Městská čtvrť na pomezí brněnských Bohunic a Starého Lískovce obsáhne přes tři sta dvacet bytů, několik desítek studií nebo bydlení pro studenty. „Se stavbou chceme začít v prvním čtvrtletí roku 2024, hotovo by mělo být o tři roky později,“ uvedl dříve zakladatel firmy Tomáš Vavřík. Výstavba vyjde na zhruba čtyři a půl miliardy korun.

  • Vysoký věžák nad arboretem

Jasné obrysy získává bytový komplex Nad Arboretem, který aktuálně vzniká na pomezí Králova Pole a Brna-severu. Z počátku pracovali dělníci především v podzemí, po roce a půl získává stavba nad povrchem konkrétní vzhled.

Už za dva roky bude v místě stát mimo jiné výšková budova o sedmnácti patrech. Ta je ale pro některé okolní obyvatele trnem v oku. „Pro starousedlíky je lokalita zatím odpočinkovou zónou, velkou část výhledu jim zakryje budova,“ zmínil Brňan Pavel Horák, který kolem lokality pravidelně prochází.

Podívejte se, kde projekt vzniká a jak má vypadat:

Obavy v Brňanech vzbuzuje taktéž další osud oblíbené plochy přezdívané Planýrka, kam mnozí chodí například venčit psy. Důležitost zeleně si uvědomuje i sám starosta Brna-severu Martin Maleček. „Pro nás je podstatné, aby zůstal zachovaný průchod na Planýrku. Není to poprvé, co se projekt řeší, myslím, že se u něj dokonce měnil majitel. Hlavně aby Planýrka zůstala přístupná lidem,“ zhodnotil záměr Maleček.

Projekt Nad Arboretem roste v místě dřívější nevyužívané kancelářské budovy, kterou pracovníci před lety opláštili azbestovými panely. Okolí dnes již neexistujícího objektu lemovaly plochy sloužící k parkování. „Jednalo se tedy o brownfield, na jehož rekultivaci a rozvoj jsme hrdí a považujeme tento přístup za správný směr z hlediska urbanismu. Současně jsme velice rádi, že jsme nemuseli prakticky vůbec přistupovat k odstraňování zeleně, kterou považujeme za zcela zásadní pro funkční veřejný prostor,“ reagoval manažer projektu Ondřej Pospíšil.

Znaky brněnských městských částí. Kolik jich poznáte?
KVÍZ: 29 městských částí Brna, 29 různých znaků. Vyzkoušejte, kolik jich poznáte

Budovám, které nabídnou přes dvě stě třicet jednotek včetně bytů, oblíbená Planýrka neustoupí. Záměr naopak počítá s jejím využitím k rekreaci pro nové obyvatele. „Okolí jednoznačně skýtá velmi atraktivní možnosti procházek a odpočinku. V pěší vzdálenosti se nachází rovněž Nákupní centrum Královo Pole, Městský plavecký stadion Lužánky či Bobycentrum,“ vyjmenoval před časem za společnost Properity Pospíšil.