V Brně za patnáct let zemřelo při nehodách 197 lidí, 1312 utrpělo vážná zranění. „Lidé někdy jezdí jako hovada a slovo zákon jim nic neříká. Občas jedu lehce nad padesát a řidiči v Brně mě stejně chtějí předjet,“ řekl Schmied.

Následky sovětského bombardování Brna v dubnu 1945.
Sovětské bomby rozstřelily šalinu, Brno v troskách. Je to 75 let od náletů

Index bezpečnosti silnic
- Krajská města: 12. Brno
- Okresní města: 17. Blansko, 27. Hodonín, 28. Znojmo, 32. Vyškov, 45. Břeclav

Podle krajského koordinátora Besipu Pavla Čížka je Brno dopravní křižovatka Evropy. „Je tam křížení dálnic D1 a D2 i obrovský nápor kamionové dopravy, která se přesouvá od severu k jihu a z východu na západ,“ zmínil.

Z okresních měst na jihu Moravy je nejméně bezpečno podle indexu v Břeclavi. Nachází se na pětačtyřicátém místě z devětapadesáti okresních měst v republice. Oproti loňsku v žebříčku klesla o více než dvacet míst. „Problémy se kumulují na jediné průtahové silnici I/55. Jezdí tudy kamiony. Zaznamenáváme velký počet sražených chodců a cyklistů,“ přiblížil šéf břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach. Doplnil, že dopravní situaci ve městě by určitě pomohla výstavba plánovaného obchvatu.

Ilustrační foto.
Chlapci přebíhali na silnici, jednoho srazilo auto. Přiletěl pro něj vrtulník

Brno za 15 let
- mrtvých: 197
- vážných zranění: 1312

Podle policistů za více než polovinu nehod v kraji může nesprávný způsob jízdy. „Někdo za jízdy řeší pracovní záležitosti, telefonuje, esemeskuje, nastavuje navigaci nebo třeba ladí rádio,“ popsal mluvčí David Chaloupka.

Policisté dokonce viděli v autě řidiče, který se při jízdě holil. Doporučují, aby se řidiči soustředili pouze na jízdu a neodváděli pozornost kamkoliv jinam.

Cizinec si v Kuřimi v rozčílení rozbil vlastní auto. Jinému muži vyhrožoval.
V rozzuření kladivem rozmlátil autu okna a světla. Později zjistil, že bylo jeho

Počet smrtelných nehod na silnicích krajských a okresních měst
- 2019 – 73
- 2018 – 75

Index bezpečnosti silnic vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných lidí při nehodách v zastavěné oblasti měst. „Vychází ze statistik policistů a je vztažený k počtu obyvatel měst,“ vysvětlila mluvčí Generali České pojišťovny Ivana Buriánková.

Zloděj kradl v brněnské velkoobchodní prodejně. Policisté ho zatím hledají marně.
Prosmýkl se mezi pokladnami se zbožím za 30 tisíc. Poznáte zloděje-červeňáčka?

Rok 2019
- Brno: 2826 nehod, 7 mrtvých
- Brněnsko: 1745 nehod, 12 mrtvých
- Hodonín: 896 nehod, 9 mrtvých
- Břeclav: 810 nehod, 8 mrtvých
- Blansko: 685 nehod, 3 mrtví
- Vyškov: 653 nehod, 7 mrtvých
- Znojmo: 526 nehod, 17 mrtvých

Odborníci z Centra dopravního výzkumu v Brně také nedávno zveřejnili průzkum dopravního chování. Vyplývá z něj, že asi třetina Jihomoravanů cestuje pěšky, druhá třetina autem, třetí nejvyužívanější způsob je městská hromadná doprava.

Lidé na jihu Moravy tráví denně cestováním mediánově tři čtvrtě hodiny. „Na webových stránkách ceskovpohybu.cz si každý může projít naše zjištění pomocí interaktivních grafů a tabulek,“ sdělil organizátor průzkumu Petr Kouřil.

Do výzvy Coronavirus Dance Challenge se zapojili i jihomoravští záchranáři.
Dance Challenge: tančí i záchranáři. Jde jim to lépe než strážnicím a řidičkám?

Podklady sbírali od podzimu 2017 do jara 2019. Data získali od téměř desíti tisíc domácností z celé republiky.

MICHAL HRABAL
JANA TOMALOVÁ