Přesto v pondělí v devět hodin ráno předal architekt Harald Čadílek zástupcům brněnského magistrátu opravený pomník. I se srpem a kladivem.
„Nechali jsme si udělat soudní znalecký posudek a z něj vyplývá, že znaky, které jsou nyní na pomníku byly oficiálním znakem sovětské armády podle výnosu ministerstva národní obrany Sovětského svazu z roku 1922,“ vysvětlil postoj brněnského magistrátu jeho tajemník Pavel Loutocký.
Přesto i proti nové podobě pomníků mnozí lidé protestují. Vznikla dokonce i petice. „V pátek jsme arch s více než osmi sty podpisy předali primátorovi Romanu Onderkovi. Teď čekáme, jak na ni zareaguje,“ řekl autor petice Martin Kyselák. „Petici bude projednávat rada města. Nejdřív ale musíme zjistit, jestli splňuje všechny náležitosti a pak se jí budeme zabývat,“ vysvětlil další postup města mluvčí magistrátu Pavel Žára.
K hlavním odpůrcům nové podoby pomníku patří vedení královopolské radnice. „Znakem Rudé armády byla pouze pěticípá hvězda. Potvrzuje to i oficiální stanovisko Vojenského historického ústavu. Magistrátu, který je vlastníkem mohyly, ale nestačí odborné posudky a raději dá na názor jednoho člena magistrátu z KSČM,“ prohlásil místostarosta Králova Pole René Pelán.
Vedení magistrátu se ale brání tím, že o podobě pomníku nerozhodovalo samo. „Vycházeli jsme ze stanovisek památkového odboru magistrátu města Brna, krajského památkového úřadu, ministerstva obrany a česko-ruské heraldické komise. Všechny tyto instituce se k návrhu vyjadřovaly a všechny s ním nakonec souhlasily,“ vypočítal Loutocký.
O podobě mohyly nemají jasno ani odborníci. „Kladivo a srp tam nemají co dělat. Je to symbol Sovětského svazu a komunismu,“ uvedl brněnský historik Jiří Pernes.
Ne všichni ale s jeho postojem souhlasí. „Státním znakem Sovětského svazu byla červená pěticípá hvězda ve zlatém poli a srp a kladivo, které byly také ve zlatém rámu. Tyto znaky měli vojáci třeba na čepicích nebo na opascích. Když generál Ečer navrhoval pomník vycházel z mohylek, které stavěli sovětští vojáci padlým druhům. Podle nich pak udělal památník,“ popsal soudní znalec v oblasti zbraní, militárie a kriminalistiky Vlastimil Schildberger.
Podobný názor má i autor oprav památníku. „Já o podobě pomníku moc nepolemizuji. K padlým vojákům mám velkou úctu, proto si myslím, že by měl být památník udržován v té podobě, ve které byl postaven,“ podotkl architekt Harald Čadílek.
Královopolští radní hodlají přesto proti srpu a kladivu dál bojovat. „Zkusím se spojit s autorem petice Martinem Kyselákem, bylo by dobré, kdybychom postupovali společně. A jsem připraven řešit celou věc i soudní cestou,“ tvrdil Pelán. Brněnský magistrát se toho nebojí. „Až ji podá, tak ji podá. Zatím to nemá cenu řešit,“ mávl rukou Žára.
Brněnští radní se nemusejí bát ani demonstrací proti památníku. Tvrdí to aspoň autor petice. „Žádné protesty nechystáme, budeme zatím jen dál shromažďovat podpisy,“ řekl Kyselák.
Protesty proti podobě památníku jsou od roku 2007, kdy místostarosta Pelán obrousil srp a kladivo z pomníku.
JAN NĚMEC