Česká republika se na podzim zařadí mezi hrstku států využívající vlastní satelit vybavený hyperspektrální kamerou. Na oběžnou dráhu Země ji vynese družice TROLL brněnské kosmické společnosti TRL Space. Kamera nabídne vysoce detailní snímky vhodné pro širokou škálu použití, čímž výrazně zlepší možnosti monitorování a analýzy různých fenoménů na území republiky. Prvním uživatelem bude Česká inspekce životního prostředí.

Bude tak mít špiona, který díky hyperspektrálním snímkům získá detailní a přesné informace pro dozor nad republikou. „Na rozdíl od běžné kamery, dokáže hyperspektrální kamera zachytit snímky ve více barvách, což umožňuje velmi detailní rozlišení různých jevů na základě jejich specifického odrazu světla. Díky tomu má tato kamera velký potenciál pro odhalování problémů životního prostředí, jako jsou nelegální skládky, stavby, kácení lesů, znečištění vodních toků či monitorování stavu vegetace. Právě k těmto účelům plánuje snímky využít Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Díky tomu můžeme odhalit protiprávní poškozování životního prostředí, o kterém bychom se jinak ani nemuseli dozvědět," říká ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.

TROLL bude družice s hyperspektrální kamerou, což je unikátní nejen v České republice ale i na celosvětové úrovni. Družic, které poskytují snímky ve vysokém rozlišení, se totiž na oběžné dráze Země dosud pohybuje pouze extrémně malé množství. „Satelitů s hyperspektrální kamerou s vysokým rozlišením jsou na oběžné dráze nízké jednotky. Hyperspektrální snímky jsou také velmi náročné na zpracování a využití. Podobné satelity navíc prioritně nepokrývají Českou republiku. Díky přístupu k těmto datům bude mít Česko unikátní příležitost využít ohromný potenciál hyperspektrálních dat pro zemědělství, ochranu životního prostředí či bezpečnost,” říká manažer strategie z brněnské TRL Space Petr Boháček.

VIDĚLI JSTE? Kuriózní značka v Brně mate i baví

Kuriózní značka pro chodce baví lidi. Když by se ní člověk řídil, narazí i na další problémy. | Video: Deník/Tomáš Valaškovčák