Členové a podporovatelé LGBT+ komunity projdou Brnem poslední květnovou sobotu. Pochod bude největší a zároveň zakončovací událostí letošního festivalu Brno Pride Week oslavujícího identitu, rovnost a rozmanitost. „Chceme poklidným způsobem ukázat, že jsme tu a vždy jsme byli. Že LGBT+ lidé nepatří na okraj společnosti a mají stejná práva jako všichni ostatní,” podotkla produkční průvodu Melinda Murárová.

Organizátoři festivalu spolupracují s policisty i soukromou bezpečnostní službou. I přesto ale nezvěřejní konkrétní trasu průvodu, známé je pouze to, že bude průvod vycházet ze Zelného trhu. Na sociálních sítích se v souvislosti s letošním průvodem už teď objevují výhružky blokád a násilí. „Jedním z důvodů, proč jsme v posledních letech průvody nepořádali, byla bezpečnost. Tento rok se na průvod cítíme být připravení a chceme ho udělat v souladu s našimi hodnotami, tedy klidný a hlavně bezpečný," informovala ředitelka festivalu Michaela Chylová.

Ohňostroje rozzáří Brno. Nad přehradu vzlétne také rekordní počet dronů
Ohňostroje rozzáří Brno. Nad přehradu vzlétne také rekordní počet dronů

Opatrnost v organizátorech průvodu vzbuzují především zkušenosti z minulých let. Historicky poprvé se pochod v Brně konal v roce 2008, kdy jej předčasně ukončil útok extremistů. „V tom roce musela zasahovat i záchranná služba, protože se lidé nadýchali slzného plynu. O dva roky později se konal další průvod, ale ani ten se neobešel bez incidentů," připomněla Murárová.

Duhové průvody Brnem prošly i v dalších letech, například loni. Byly ale menší a nebyly pod hlavičkou Pride. „Průvod Pride by měl splňovat určité podmínky, především co se týče bezpečnosti. Staneme se tak součástí celosvětové mapy Pride průvodů a mezinárodní diplomacie i turistickým cílem. Dorazí například velvyslanci různých zemí," vysvětlila Chylová. Počet účastníků pochodu odhaduje mezi jedním až pěti tisíci lidí.

K tomu, aby se průvod mohl konat a splnil bezpečnostní podmínky, potřebují organizátoři sto tisíc korun. Peníze chtějí získat ze sbírky, kterou zveřejnili na přelomu března a dubna. Doposud se vybralo zhruba sedmasedmdesát tisíc korun.


Nahrává se anketa ...

Celý festival Brno Pride Week 2024 potrvá od 18. do 25. května. Zahájí ho první ročník brněnského duhového běhu Pride Run v parku Anthropos. Dobročinná akce s podtitulem Běžíme si pro rovná práva přinese asi čtyři a půl kilometru dlouhý závod podporující LGBT+ komunitu a doprovodný program. „Pokud je někdo v menšině, může být kvůli tomu izolovaný. To je ale pro lidi velmi škodlivé, proto je důležité pro členy komunity vytvořit prostor, kde se budou cítit přijati," vysvětlila psycholožka a výzkumnice Institutu pro psychologický výzkum na Masarykově univerzitě Andrea Stašek.

Výzkum Queer zdraví pod vedením Andrey Stašek

  • Účastnilo se 3 300 LGBT+ lidí.
  • Považují proces vyrovnání se s vlastní identitou v naší společnosti za náročný.
  • Většina dotazovaných by svou identitu neměnila.
  • Zhruba polovina dotazovaných má potřebu svou identitu před veřejností skrývat.
  • Třetinu LGTB+ lidí nepřijímá jejich rodina.
  • Úzkostnost a depresivita dotazovaných sahala až ke 40 procentům.

Organizátoři se letos plánují hlouběji zaměřit na dospívající a homosexuální rodiny. Pro ty připravili například přednášku Plánování duhové rodiny s Terezou Kadlecovou, která v organizaci Prague Pride vede kurz pro budoucí homosexuální rodiče. Stejně jako minulý rok mohou rodiny s dětmi navštívit čtení dětských knížek, tentokrát s herečkou Kateřinou Jebavou, která přečtě knihu Princ a princ či pokračování Král & král & rodina.

V programu je připravena také přednáška o souhlasu a předcházení sexuálnímu násilí nebo diskuse a přednášky o umění. Součástí festivalu budou i tradiční umělecké výstavy, kreativní dílny i promítání filmů. Již počtvrté budou organizátoři spolupracovat také s církví. Hodnotu jednoty v mnohosti a důležitost přijímání všech lidí bez ohledu na jejich sexuální orientaci či identitu připomenou při nedělní bohoslužbě v kostele v Botanické ulici, kterou povede farářka Církve československé husitské Sandra Silná.

Brněnský Velodrom hostí festival Pop Messe.
VIDEO: Brněnský Velodrom hostí festival Pop Messe. Podívejte se, kdo vystoupí

Festival platí organizátoři z darů jednotlivců i firem, dotací a grantů. Podporu jim přislíbil například Jihomoravský kraj a Brno. Celkový rozpočet akce je zrhuba dva miliony korun. Z celkových třiatřiceti akcí na festivalu jich bude desítka zpoplatněná.