Účastníci festivalu Open House Brno a Muzejní noci navštíví kryt v sobotu osmnáctého května vůbec poprvé. „Zachované zůstalo původní vybavení včetně map, záznamů či komunikačního zařízení. Komentovaná prohlídka začíná v prostoru šaten, pokračuje protiplynovou předsíní určenou původně pro hygienu, následují místnosti pro ukrývané či velitelský štáb,“ prozradila studentka muzeologie Simona Maděránková, která se na přípravě expozice podílela.

Dům pro Julii v Brně těsně před dokončením.
Unikátní dětský hospic v Brně před dokončením. Prohlédněte si Dům pro Julii

Úkryt sloužící k ochraně před leteckými bombovými útoky vznikl v padesátých letech minulého století pod dnešní Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity. Důvodem umístění bylo sídlo tehdejšího rektorátu vysoké školy, za minulého režimu zvané Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Brně. Postupem let sloužil kryt zejména ke školením civilní obrany, po revoluci jej lidé využívali jako sklad.

Zájemci si na místě vyzkoušejí například poskytnutí první pomoci na základě dobových instruktážních panelů, zajímavostí je rovněž opouštění krytu. V případě bombového útoku a zničení budovy nad úkrytem dělníci při výstavbě neopomněli na bezpečnostní chodbu. Místo tak bylo možné opustit pouze po čtyřech, a to několik desítek metrů dlouhou štolou. Ta ústila na nádvoří fakulty.

Polární záře, Brno-Kohoutovice
Nebeská podívaná nad Brnem. Podívejte se, jak polární záři vyfotili naši čtenáři

Po atomovém krytu pod hradem Špilberk a krytu Denis pod Petrovem se jedná o další z brněnských poválečných pozůstatků. Kapacita protileteckého krytu pod filozofickou fakultou čítala sto padesát lidí, zůstat uvnitř směli maximálně dva dny. „Krytů v té době vznikalo poměrně hodně. Ty, které zůstaly z druhé světové války, se předělávaly na obranné,“ vysvětlila archeoložka Irena Loskotová.

Prohlídek se návštěvníci zúčastní prostřednictvím Brněnské muzejní noci a festivalu Open House Brno. Obě akce se uskuteční v sobotu 18. května. Komentované exkurze začnou vždy v celou hodinu, a to od druhé odpoledne. Vstup do protileteckého krytu najdou lidé na nádvoří filozofické fakulty v ulici Arna Nováka. Pro účast na prohlídce se zájemci musejí registrovat na webu festivalu nebo stránkách Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

VIDĚLI JSTE? Bujarý studentský majáles v Brně.

Zdroj: Deník/Sabir Agaralov