Ne všichni Brňané však s takovým využitím budovy souhlasí. „Nepřekvapuje mě to, ale není to podle mě vhodné. Už teď je tady KFC a McDonalds. Tak nám tady přibyde ještě Burger King," pokrčila rameny Andrea Polnická.

O pronájem budovy se přihlásili čtyři zájemci, společnost Rex Concepts BK Czech, která provozuje restaurace rychlého občerstvení Burger King, podala nejvyšší nabídku.

Brněnský Husovický tunel bude v létě kompletně uzavřený.
Uzavírka brněnského Husovického tunelu: objížďka jen s polovinou pruhů

Za roční nájem zaplatí přes tři a půl milionu korun. Minimální nájem stanovený městem při vyhlašování soutěže přitom činil zhruba dva miliony korun.

Budovy bude nutné před otevřením restaurace opravit. Investovat do úprav plánuje město i pronajímatel, přesnou výši ale vedení Brna zatím nezná. Náklady nájemce na úpravy město nebude započítávat vůči nájemnému, půjdou čistě za nájemcem. „Každopádně platí, že jakékoliv zásahy nájemce do budovy se budou dít pouze se souhlasem pronajímatele a za podmínky zajištění všech povolení či souhlasů, například ze strany orgánů památkové péče," podotkla náměstkyně brněnské primátorky Karin Podivínská.

Rekonstrukce první poloviny mostu Otakara Ševčíka v Brně se blíží ke konci. Silničáři v červnu převedou provoz na druhou polovinu.
VIDEO: Na brněnském mostě Otakara Ševčíka už asfaltují, připravují změnu dopravy

Nájemní smlouvu město se společností uzavře na deset let s možností opce na dalších pět let. Opci bude možné využít maximálně dvakrát. „Nové stravovací zařízení by se mělo veřejnosti otevřít do konce letošního roku," doplnila Podivínská.

Dalšími třemi zájemci, kteří podali nižší nabídky, byla společnost provozující restauraci Přístav U Vodů u Brněnské přehrady, provozovatel asijského bistra, a sousedící Oční studio Aleš Žejdl.


Nahrává se anketa ...

Funkcionalistický dům se železobetonovou a zčásti nýtovanou konstrukcí vznikl na základě návrhu významného architekta Oskara Pořísky. Před třiceti lety objekt prošel obnovou, která zahrnovala obnovení pláště budovy, úpravu vnitřního rozložení i novou výměníkovou stanici a parovodní potrubí. „Dělníci postavili nové nástupní schodiště do objektu a opravili schůdky podél zaobleného nároží. Jedná se o nemovitou kulturní památku, která se nachází na území ochranného pásma Městské památkové rezervace Brno,“ uvedla Radka Loukotová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

Společnost Čedok v budově sídlila od roku 1993, kdy s městem uzavřela nájemní smlouvu. Ta vypršela v srpnu 2023. V té době platil Čedok na nájemném bezmála milion a půl korun za rok. „Jedná se o částku, která vyplynula z nájemní smlouvy uzavřené v roce 1993. Smlouva obsahovala inflační ustanovení, takže se každoročně navyšovala dle míry inflace, kterou zveřejňuje Český statistický úřad," uvedl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Takto to vypadá v létě na zaplněném koupališti na Kraví hoře v Brně.
Koupání v Brně na Kraví hoře začalo. Koupaliště otevřeli o necelý týden dříve

Přednádražní prostor nechalo město zrekonstruovat v loňském roce, od začátku letošního roku zde platí sdílená zóna mezi tramvajovými nástupišťmi a obchodním centrem Letmo. Na jaře pak dělníci opravili chodník vedoucí od bývalého Čedoku k Novým sadům.