Na úbočí Holedné vznikne podle plánu kovová rozhledna vysoká pětatřicet a půl metru. Původní návrh, který před dvěma lety uspěl v participativním rozpočtu, přitom počítal s dřevěnou dvacetimetrovou stavbou. „Náklady na stavbu by překročily limit stanovený participativním rozpočtem. Protože si mezitím myšlenka rozhledny získala veřejnost, rozhodli jsme se projektu ujmout,“ uvedl náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.

Průzkum terénu navíc ukázal, že dvacetimetrová výška je pro rozhlednu příliš nízká a hrozilo, že ji přerostou okolní stromy.

Rozhledny v Brně
- Ostrá horka: mezi Lesnoua Soběšicemi, výška 19 metrů, vznik v roce 2008
- Chvalovka: Brno-Bystrc, výška 4 metry, vznik v roce 2018
- Kamenný vrch: Brno-Nový Lískovec, výška 7 metrů, vznik v roce 1928, opravav roce 2011
- Komec: Komárov, výška 25 metrů, vznik v roce 2014
- Holedná: Brno-Jundrov, výška 35,5 metrů, vznik – 2020

K nové turistické atrakci je nyní hotová projektová dokumentace. Vznikat začne v únoru. „Hotovo bude do konce roku 2020. Zatím není jasné, kolik přesně bude stavba rozhledny stát,“ uvedla za městské lesy Monika Neshybová.

Na neokoukaný výhled se těší milovník turistiky Martin Urban. „Spojit návštěvu obory Holedná s výšlapem na rozhlednu mi připadá jako skvělý nápad. Rád se na Brno dívám ze shora a každý nový pohled uvítám. Volba kovu jako stavebního materiálu mi nevadí, pokud se s ním bude pracovat citlivě a nebude to příliš křiklavé,“ řekl.

Podle něj může rozhledna přitáhnout pozornost lidí. „Do obory, která je už tak mezi místními hodně oblíbená, možná přiláká ještě více návštěníků. Alespoň se dostanou na čerstvý vzduch,“ dodal.

Dosud můžou lidé vybírat ze čtyř vyhlídek přímo v Brně. Na město se podívají z Ostré horky mezi brněnskou Lesnou a Soběšicemi, z Chvalovky v Bystrci, Kamenného vrchu v Novém Lískovci a rozhledny Komec v Komárově. „Žádná z nich není příliš známá. Lidé si spíše užívají výhled ze Špilberku, který je v centru města a je odsud vidět. Plánovaná rozhledna může ukázat město z jiné strany, nabídnout nový pohled. Věřím, že jestli se postaví, vyplatí se ji navštívit,“ zhodnotil předseda Klubu přátel rozhleden Jaroslav Fábera.