Kapacita holubníku v Šumavské je pro dvaatřicet holubích párů. První holubi už jej objevují. „V Brně jsme řešili dlouhodobě problém s holuby, proto jsme zvažovali více metod. Když nás oslovila iniciativa Městské holubníky, řekli jsme si, že jejich idea zní smysluplně a stojí za vyzkoušení," sdělil náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal.

Vedení města přesvědčily také zkušenosti iniciativy Městské holubníky z gymnázia v Bílovci na severní Moravě, kde už holubník funguje.

Místo, kde je nyní holubník, dříve bývalo využívané jako přístřešek na expanzní nádrž. Se stavbou pomohli studenti ze Střední školy stavebních řemesel v brněnských Bosonohách. „Postupně se tam vystřídali zedníci, tesaři a truhláři. Dřevo poskytla městská firma Lesy města Brna," zmínila Radka Loukotová z tiskového střediska magistrátu.

Celkové náklady jsou zhruba 140 tisíc korun.

V holubníku v Šumavské mají ptáci k dispozici vodu a krmivo. Mají tam trávit většinu denní doby. Pokud tam snesou vajíčka, bude polovina nejpozději do pěti dnů vyměněna za atrapy, což má přispět k redukci jejich rozmnožování. O holuby se budou starat dobrovolníci z platformy Městské holubníky. Včetně odklízení trusu.

Prvotní projekt si chce vedení města za rok vyhodnotit. „Zároveň už teď pracujeme na projektu druhého holubníku, který by měl pojmout 150 opeřenců. Vznikne na střeše bohunické věznice," informoval Chvátal.

Podle vedoucí odboru vodního a lesního hospodářství a zemědělství magistrátu Marty Kolkové bývali holubi zabydlení hlavně na vedlejší budově, která už nestojí. Místo ní je tam parkoviště. „Teď je máme všechny tady. Vyskytují se různě, třeba dole na značkách," zmínila Kolková. Nejvíce holubů je v Brně v okolí Zvonařky.

Do budoucna by mohlo být ve městě podle Kolkové pět až sedm městských holubníků, hlavně v centru Brna. „Všechny na městských budovách," řekla.

VIDĚLI JSTE? Tančení v Brně ve 111 metrech nad zemí.

Brněnská výšková budova AZ Tower, na níž tanečníci vystoupili, je nejvyšší budovou v České republice. | Video: Deník/Magdaléna Blažková