Právě Husovickým tunelem, který je nedílnou součástí velkého městského okruhu, neprojedou řidiči od 1. července do 18. srpna. „Dopravu převedeme na starou Provazníkovu od Tomkova náměstí až po Merhautovu ulici, a to v režimu jednoho jízdního pruhu v každém směru,“ popsala objízdnou trasu mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková. Tunelem přitom auta projíždějí ve dvou pruzích v obou směrech.

Vysoká pokuta hrozí řidiči, který se proháněl více jak stokilometrovou rychlostí Ostravskou ulicí v Brně.
Ignoroval omezení na Ostravské v Brně. Jel stokilometrovou rychlostí

Omezení dopravy ale šoféry potkají ještě před začátkem kompletní uzavírky velmi frekventovaného Husovického tunelu. Od 2. června do 18. srpna silničáři kompletně uzavřou Karlovu ulici od křižovatky s Provazníkovou, dopravu převedou na Valchařskou. S komplikacemi musejí počítat řidiči rovněž v Provazníkově ulici, kde Brňané autem od 2. června do 18. srpna projedou pouze jedním jízdním pruhem v každém směru. Omezení se dotkne úseku od Karlovy ulice po Tomkovo náměstí.

Zprovoznění hlavní trasy na Tomkově náměstí a Rokytově však silničáři plánují už na polovinu srpna. „Následně ještě budeme do prosince pracovat na nájezdových rampách a dalších vedlejších stavebních objektech, ale hlavní trasa již bude v provozu,“ řekla Brněnskému deníku Rovnost Trubelíková.

Promítání finále mistrovství světa v ledním hokeji na Zelném trhu v Brně.
VIDEO: Zlatá radost. Podívejte, jak v Brně slavili titul hokejových mistrů světa

Plán letních omezení a uzavírek v okolí Tomkova náměstí:

  • Uzavírka Karlovy ulice: od 2. června do 18. srpna, doprava převedená přes Valchařskou ulici
  • Zúžený provoz v Provazníkově ulici: od 2. června do 18. srpna, v úseku od Karlovy ulice po Tomkovo náměstí provoz v režimu 1+1
  • Kompletní uzavírka Husovického tunelu: od 1. července do 18. srpna, doprava převedená do „staré“ Provazníkovy ulice, od Tomkova náměstí po Merhautovu ulici provoz v režimu 1+1

Nepříjemnosti způsobí řidičům i plánované zúžení Soběšické ulice, kterou řada lidí využívá jako neoficiální objízdnou trasu Tomkova náměstí. V dopravní špičce projíždí místem denně stovky aut. Nově se tam vozy budou vyhýbat pouze na vyznačených výhybnách.

Důvodem změn je spuštění nové oblasti rezidentního parkování, která zahrne mimo jiné právě Soběšickou ulici. „Snažili jsme se zavedení rezidentního parkování v Soběšické pozdržet alespoň do konce června, ale nezávisí to na rozhodnutí městské části,“ přiznal v těchto dnech starosta Brna-severu Martin Maleček.

Obavy ze zhoršení průjezdnosti má například Brňan Jaroslav Hodál. „Není to jen Soběšická, kde je ten problém umocněný kopcem, ale i obousměrná Cacovická, kde prostě není dost místa pro vyhnutí se více vozidel, která se tam sjedou, když sanitka nebo popeláři zablokují průjezd,“ upozornil muž.

Stavba VMO v Brně se otevřela veřejnosti .
VMO Žabovřeská se otevřela veřejnosti. Brňané prozkoumali náročnou stavbu

Kromě úseku brněnského velkého městského okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova pracují dělníci souběžně na dokončení části okruhu v Žabovřeské a Bauerově ulici. Zatímco Žabovřeskou se dvěma jízdními pruhy v obou směrech projedou řidiči už v září, dokončení Bauerovy plánují silničáři v listopadu.