„Rekonstrukce Janáčkova divadla je jednou z největších kulturních investic v Česku,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka. „První etapu dokončíme v září. V druhé etapě pořídíme nové židle, stoly, opravíme provaziště, šatny a další prostory. To vše by mělo stát dalších sto milionů korun,“ řekl Onderka.

Podle ředitele Janáčkova divadla Daniela Dvořáka skončí celková rekonstrukce za dva roky. „Už teď se ale kvalita divadla zvýší. Až na konci září dokončíme opravu pěti divadelních stolů, představení se pro diváky stanou atraktivnějšími. Umělecky i technicky,“ sdělil Dvořák. Podle něj se díky novým stolům významně urychlí příprava inscenací a také scény budou mnohem pestřejší.

Opravovat se ale začalo kvůli něčemu jinému. „Opravy byly nutné. Stará technika už byla v havarijním stavu a hrozilo nebezpečí lidem, kteří tam pracovali,“ vysvětlil hlavní příčinu náročné rekonstrukce Dvořák. Divadelní stoly tvoří otáčivá kovová konstrukce, která sahá patnáct metrů pod jeviště a umožňuje jeviště naklánět, vysouvat ho nahoru jako schody nebo vytvořit z něj propadliště.

„Janáčkovo divadlo má teď nejmodernější divadelní technologii v Evropě,“ dodal Dvořák. Onderka se z rekonstrukce těší. „Přiláká to nové diváky,“ myslí si.

Oprava divadelních stolů měla začít už před rokem pod taktovkou firmy Frama. Rekonstrukce se však zdržela kvůli pochybnému výběrovému řízení, které antimonopolní úřad prohlásil za neplatné. Město muselo vypsat nové výběrové řízení, vyhrála jej ale opět firma Frama. „Tentokrát se její vítězství potvrdilo transparentním způsobem,“ uvedl tehdy náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský.

Jana Beničáková