Na střeše brněnské hvězdárny stojí skupina lidí držících velké balóny, které na první pohled vypadají jako z alobalu. Takzvané pikobalóny napuštěné héliem postupně vzlétají k obloze. Na rozdíl od obyčejných ale vystoupají až patnáct kilometrů nad zemský povrch, kde budou brázdit nebe i několik měsíců. Kam se až dostanou, mohou lidé sledovat na webu brněnské hvězdárny. Soutěž v jejich vypuštění byla totiž jedním z bodů programů prvního ročníku akce Brno Space Days – Dny jihomoravské kosmonautiky, kterou pořádá právě brněnská hvězdárna.

Akce je z velké části sice určená odborníkům, několik bodů programu je ale určených všem zájemcům. „V úterý se například koná den otevřených dveří v několika brněnských firmách věnujících se kosmickému průmyslu. V následujících dnech pak pořádáme filmový festival vědecko-fantastických filmů,“ nastínil ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek. Kompletní program lidé najdou na webu akce, na úterní prohlídky je potřeba zaregistrovat se.

Akce má podle něj ukázat lidem, jak brněnští vědci a firmy přispívají k objevování vesmíru. „Brno a jihomoravský kraj jsou centrem českého kosmického průmyslu, mnoho lidí o tom ale neví. Přitom ve městě působí v několika firmách pět set špičkových odborníků v dané oblasti,“ vysvětlil Dušek. V brněnských Medlánkách například montují konstrukce pro rakety Vega, v Maloměřicích vyrobili část přistávacího modulu mise Exomars 2020, jenž příští rok dosedne na Marsu, v Kuřimi na Brněnsku zase vyvíjí elektročerpadla pro raketové motory.

Kosmický primát Brnu přiznává i ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář. „Platí, že v české republice má Brno a Jihomoravský kraj velice slušné a dobré postavení. Působí v nich mnoho firem, které jsou úspěšné v mezinárodní konkurenci a mohou se chlubit mezinárodními projekty, do kterých se zapojují. A jejich počty se v posledních letech zvyšují,“ zhodnotil odborník.

Jihomoravským firmám, které by se do budoucna mohly prosadit v mezinárodním kosmickém průmyslu, od loňského roku v Brně pomáhá brněnská pobočka českého kosmického inkubátoru Evropské vesmírné agentury. Nyní vyhlásil novou výzvu pro začínající firmy. Úspěšné projekty získají grant padesát tisíc eur a poradenské služby. „Dosud jsme podpořili dvě firmy. Společnost Octogeo vyvíjí mapové podklady, za které loni získala ocenění nazývané jako Vesmírný Oscar. Podpořili jsme také mladou brněnskou firmu World from Space, která poskytuje srozumitelné informace ze satelitních dat,“ uvedl ředitel Jihomoravského inovačního centra Petr Chládek.

Odborníci nejen z jižní Moravy, ale i ze Slovenska se nyní budou podílet na vytvoření československého nanosatelitu. „Do jeho tvorby chceme zapojit studenty středních a vysokých škol, ale třeba i děti z mateřských škol, které mu vymyslí jméno,“ nastínil Dušek. Satelit, který vznikne ve spolupráci se Slovenskou organizaci pro vesmírní aktivity má vzlétnou v roce 2021.

Brno Space Days
- Od 1. do 10. března se v Brně koná první ročník akce Brno Space Days – Dny jihomoravské kosmonautiky.
- Program je pro odborníky, ale i pro veřejnost.
- Pořadatelé chtějí lidem ukázat, že Brno i jižní Moravy jsou v České republice na špici kosmického průmyslu.
- Představit chtějí například brněnské firmy, působící v kosmickém průmyslu.
- Lidé se do nich mohou podívat na dnech otevřených dveří, na programu je i filmový festival.