BRNĚNSKÁ PŘEHRADA

Při procházce v lesích lemujících Brněnskou přehradu si houbaři sice prošlápnou nohy častým stoupáním do kopců, výsledek je však téměř zaručený. Do tamní přírody se aktuálně vydávají desítky houbařů, většina z nich odchází s alespoň drobným úlovkem v košíku. „Chystám se na Rakovec, směr Stará Prádelna,“ napsal třeba jeden z nadšenců na sociálních sítích.

KOHOUTOVICE

Obecně je Brno známé mimo jiné četnými kopečky, které lidé ve městě najdou. Výjimkou není ani městská část Kohoutovice, která se od ostatních lokalit odděluje hustými lesy. Právě v nich houbaři najdou například klouzky nebo takzvané masáky, tedy muchomůrky růžovky.

Protože jsou lesy v docházkové vzdálenosti od zástavby, lze houbaření spojit se standardní procházkou do přírody. „Sbírala jsem hřiby dubové, babky, hřiby kováře, začínají muchomůrky růžovky, hodně krásných holubinek,“ popsala bohatou lesní zásobu nedávno houbařka Sonia Stossová.

MORAVSKÝ KRAS

Turistická trasa vede od brněnského lomu Hády až do Bílovic nad Svitavou. Při odbočení ze stezky je však v okolních lesích možné najít i rozmanité houby.

Přestože by zatím sezóna měla přát zejména hřibům dubovým, kovářům, muchomůrkám růžovkám nebo liškám obecným, lze již ve smrkových lesích čas od času najít dokonce hřib smrkový, známý spíše jako pravák. „Sezóna je letos posunutá zhruba o měsíc dopředu,“ podotkla Hana Ševčíková z mykologického pracoviště a houbařské poradny Moravského zemského muzea.

ROZDROJOVICKÉ LESY

Přestože se nacházejí rovněž v okolí Brněnské přehrady, svou rozlohou si Rozdrojovické lesy zaslouží samostatnou zmínku. K začátku výletu mohou lidé využít turistického značení a do lesů se ponořit později.

Třeba nyní, kdy v Brně a okolí začínají tropické teploty. „Za studenou frontou se od jihozápadu rozšíří do střední Evropy nevýrazná oblast vyššího tlaku vzduchu a bude postupovat zvolna k východu. Po její zadní straně k nám bude zesilovat příliv teplého vzduchu od jihu,“ popsal předpověď Mojmír Martan z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

DRAHANSKÁ a HORNOSVRATECKÁ VRCHOVINA

Bezpochyby jednou z nejoblíbenějších houbařských oblastí nejen na Brněnsku, ale i na Blanensku, je Drahanská a Hornosvratecká vrchovina. Houby tam lidé sbírají například v okolí Tišnova nebo Kuřimi. Pokud by si Jihomoravané chtěli svůj úlovek pojistit, mohou před houbařením zkontrolovat aktuální mapu pravděpodobnosti růstu hub.