Přiblížil se zezadu k důchodkyni, aby ji vzápětí vytrhl kabelku z ruky a dal se na útěk. Natočila ho ale kamera, kterou k podchodu na brněnské Staré osadě nainstalovali krátce předtím. Pro strážníky tak bylo snadné ho chytit poblíž místa přepadení. O případu Brněnský deník Rovnost informoval na jaře. Kamer v ulicích Brna stále přibývá, příští rok se dalších sedmadvacet objeví třeba v Líšni.

Sedmnáctiletý mladík napadl a okradl v noci na úterý důchodkyni poblíž podchodu na brněnské Staré Osadě. Osmdesátiletou ženu povalil na zem a utekl i s její nákupní taškou.
Přepadl osmdesátiletou ženu s berlí. Tašku držela pevně, skončila na zemi

V Židenicích už snímací zařízení umístili také v tramvajové smyčce na Staré osadě, Karáskově náměstí a u základní školy Gajdošova. „Budou sledovat také Juliánovské náměstí, Bubeníčkovu ulici a okolí Dělnického domu. Rozhodně ale nechceme židenické ulice zahltit kamerami, protože i když jich bude hodně, stále je může sledovat jen omezený počet strážníků v dohledovém centru,“ poznamenal starosta městské části Aleš Mrázek.

Kamery v brněnských ulicích
- snímají veřejná prostranství
- pomáhají objasňovat trestnou činnost i jiné přečiny
- mají preventivní charakter
- v Brně jich je 212
- přibudou na Juliánovském náměstí, v Bubeníčkově ulici a u Dělnického domu
- v Líšni budou v první etapě na dopravních uzlech Novolíšeňská a Jílova, náměstí Karla IV., okolí radnice a Rokle

Brněnské ulice už hlídá 212 kamer, které snímají veřejná místa. Záznamy z nich putují na dohledové centrum městské policie. „Kamery jsou užitečným nástrojem při objasňování trestné činnosti nebo jiných přečinů. Pomohly například i k odhalení vraždy,“ uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Na další výhodu kamer na veřejných místech poukázala třeba Michaela Beranová. „Jejich přítomnost odradí výtržníky od toho, že na parkovišti poškrábou auto. Nebo minimálně přispějí k jejich odhalení,“ sdělila.

Strážníci dopadli díky kamerám muže, který podle záběrů okradl spícího
VIDEO: Zloděj okradl spícího muže v centru Brna. K dopadení pomohly kamery

V reakci na nedostatek policistů v ulicích přistoupili k zavedení snímacích zařízení představitelé Líšně. Chtějí jím zvýšit bezpečnost lidí a zamezit například vandalství. „Pokryjeme jimi výhradně veřejná prostranství se zvýšeným pohybem lidí. Napojíme na ně dopravní uzly Novolíšeňská a Jírova. Dále náměstí Karla IV., okolí radnice a Rokle,“ vyjmenoval místostarosta městské části Martin Příborský. Na jedenácti místech instalují sedmadvacet kamer.

Kamery schopné automaticky rozpoznávat obličeje představitelé Brna zavádět neplánují. „Úzce ale spolupracujeme s policií. Pokud si vyžádá záznamy, poskytujeme jí je,“ řekl radní Petr Kratochvíl.

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle požehnal šestnáct nových zvonů pro dokončovaný moderní kostel na brněnském sídlišti Lesná.
Biskup požehnal zvony nového kostela. Na Lesné budou vyzvánět náboženské melodie

Podle investičních záměrů schválených brněnskými radními mají technici v budoucnu instalovat kamery také v Chrlicích, Slatině a Starém Lískovci.