Hustý provoz na čtyřproudové silnici v Kníničské ulici mezi Bystrcí a zbytkem Brna každých pár minut zastavuje semafor, aby uvolnil cestu řidičům, kteří chtějí z hlavní silnice odbočit na Veslařskou a naopak. V pravidelných intervalech navíc svítí zelená i na přechodu pro chodce. V tu dobu všechna auta v okolí stojí. Přes přechod ale téměř nikdo nechodí. „Často tady auta stojí zbytečně dlouho a přes přechod přitom nikdo nejde,“ řekl třeba Jan Jelínek, který tudy jezdí autem pravidelně několikrát denně.

Novou Party Šalinu má brněnský dopravní podnik. Bude ji pronajímat skupinám. Uvnitř vozu se nachází pípa na čepování piva.
VIDEO: Hospoda na kolejích. Po Brně bude jezdit Party Šalina s pípou na pivo

Plynulejší provoz a bezpečnější přechod pro chodce má zajistit nový semafor, který bude řízený z dopravního počítače na Centrálním technickém dispečinku Brněnských komunikací. „Přechod bude aktivován na poptávku, zlepší se tím propustnost křižovatky i bezpečnost chodců,“ vysvětlila Anna Dudková z tiskového oddělení brněnského magistrátu. Se změnami na křižovatce budou spojená i dopravní omezení.

Platit začnou v pondělí 22. dubna. Dělníci totiž začnou instalovat nový semafor. Stavba si vyžádá dopravní omezení rozdělená do tří etap. „V první etapě bude uzavřený pravý jízdní pruh směrem do centra v Kníničské ulici, odbočení doprava do Veslařské bude zakázáno. Zároveň s tím budou v křižovatce uzavřeny přechody pro chodce a chodníky vpravo směrem do centra po obou stranách křižovatky," popsala Zdeňka Obalilová z tiskového oddělení brněnského magistrátu.


Nahrává se anketa ...

Řidiči jedoucí z Kníničské přes Veslařskou směrem do Jundrova tak budou muset jet přes ulice Branka a Hlavní v brněnském Komíně. Na Veslařskou se napojí přes most nad tramvajovými kolejemi a čtyřproudou silnicí. „Křižovatka představuje významný tah. Dopravu to určitě ovlivní, ale věřím, že omezení budou platit jen po nezbytně nutnou dobu," vyjádřil se starosta Žabovřesk Filip Leder, v jejichž katastru křižovatka leží.

Vedení komínské radnice počítá s navýšením dopravy v centru této městské části. „Je také možné, že se vlivem hustější dopravy zpozdí trolejbusové linky 30 a 36. Nicméně rekonstrukce je naplánována a nezbývá než popřát řidičům trpělivost a pevné nervy," uvedl komínský místostarosta Jan Pospíšil.

Dopravní omezení ovlivní především řidiče jedoucí z Bystrce či Kníniček do Jundrova. „Navíc se dá předpokládat, že v době oprav bude v křižovatce zvýšený provoz a lidi dojíždějící denně do centra města za prací se můžou potýkat se zpožděním. Ale až se nová křižovatka zprovozní, bude její průjezd daleko komfortnější," podotknul bystrcký místostarosta Tomáš Jára.

Takto vypadá povrch ve frekventované brněnské Hněvkovského ulici. Opravy už brzy začnou.
MAPA: Opravy Hněvkovského ulice v Brně začínají. Podívejte se, jak omezí dopravu

V druhé etapě oprav bude částečně uzavřená silnice při výjezdu z Veslařské na Kníničskou ve směru do centra a přilehlý chodník. Na závěr se pouze ve dva nepracovní dny budou řidiči potýkat s úplnou uzavírkou Veslařské a částečnou uzavírkou Kníničské v křižovatce. „Přesný časový harmonogram je vždy na stavební firmě a závisí na aktuálním postupu prací," dodala Obalilová.

Kromě semaforů upraví dělníci také přístup na křižovatku pro pěší. Počítá se s dopravními ostrůvky a přístupem pro invalidy.

VIDĚLI JSTE? Romové vyrazili do ulic, slavili svůj den.

Zdroj: Deník/Terezie Heinz

Celá rekonstrukce bude stát bezmála šest milionů korun. Původně měla oprava začít začátkem dubna, nakonec se kvůli průtahům s povoleními odložilo její zahájení právě na předposlední dubnové pondělí. Práce potrvají nejméně do konce června letošního roku.