Primátorka Markéta Vaňková si nejvíce cení posunu přípravy multifunkční haly či kroků v dopravě. „Velké téma pro nás bylo rezidentní parkování, kterým jsme se intenzivně zabývali. Nebylo reálné najít ideální řešení, proto jsme hledali to, které bude nejméně bolestivé. Neustále upozorňujeme, že se měl systém zavádět až po navýšení počtu parkovacích míst,“ uvedla.

Právě kvůli modrým zónám však část opozice koaliční politiky kritizuje. „Například slibovali, že rezidentní parkování zruší, což se nestalo. Já jsem sice velmi ráda, že systém dál funguje, ale spousta nespokojených lidí je volila kvůli této změně,“ komentovala opoziční zastupitelka za hnutí ANO Karin Karasová.

Podle brněnského politologa Michala Pinka je rok krátká doba na podrobnější hodnocení práce současné koalice. „Předvolební sliby začnou plnit v posledním roce až dvou,“ konstatoval.

Koalice v Brně
- kdo: ODS, KDU-ČSL, ČSSD, Piráti
- kdy: 2018-2022
- úspěchy: posun u multifunkční haly, změna rezidentního parkování
- kritika: dosud nesplněné předvolební sliby

Velká změna podle Karasové zatím nepřišla ani ohledně nadějí na lepší koordinaci dopravy v Brně. „Sliby, že nebudou kolony, nejsou také příliš reálné. Možná si teď členové koalice vyzkoušeli, že řešení není tak jednoduché,“ dodala.

Podle primátorčina náměstka Roberta Kerndla je současný stav způsobený tím, že se nynější koalice potýká s dopravními stavbami, které zdědila po svých předchůdcích. „Není možné počítat s tím, že se stane něco mávnutím kouzelného proutku, změna chvíli trvá. Koordinátorku oprav a uzavírek máme. Brňané pocítí změnu časem, protože spousta akcí se plánuje tři až čtyři dopředu,“ řekl.

Pomalejší práci připustila i primátorka. „Některé věci se nesunou kupředu tak rychle, jak bychom si přáli. Naopak ale nemám pocit, že bychom některé ty věci neřešili nebo měli velké neúspěchy, V mezích možností děláme vše, co jsme si předsevzali,“ dodala.

Jako úspěšné vidí představitelé města i kroky v ochraně životního prostředí, například zavedení dotací týkajících se zelených střech či dešťové vody. Nepříjemná je pro ně situace ohledně pořádání dalších ročníků motocyklové Grand Prix.

Velký problém při plnění koaličního programu zatím politolog Pink nevidí. „Běžný volič nic citlivého nevnímá. Všech se týká třeba rezidentní parkování a myslím, že se v něm zatím daří najít rozumný kompromis,“ uvedl.