Stavební povolení, na jehož základě firma Urbanon dům buduje, je aktuálně bez právní moci. „Krajský soud v květnu odebral nabytí právní moci stavebnímu povolení z důvodu formálního nedostatku při vyřizování odvolání,“ sdělil projektový manažer společnosti Tomáš Kouřil.

Soudci tak rozhodli potom, co místní podali žalobu vůči Magistrátu města Brna, který podle nich postupoval nezákonně během jednoho z řízení, na jehož základě pracovníci společnosti budovu staví. Krajský soud tak dal na konci května za pravdu protestujícím obyvatelům.

Jedním z žalobců byl i Jaroslav Pazdera, který proti projektu vystupoval už v minulosti. Ten společnost obvinil, že od konce května staví v lokalitě černou stavbu. Naproti tomu zástupci společnosti tvrdí, že práce, které v současné době provádějí, jsou pouze zabezpečovací.

Pokud by podle Kouřila nechali stavitelé místo v současném stavu, ohrozili by statiku okolních budov. „V momentě, kdy jsme dostali rozhodnutí soudu, obrátili jsme se na stavební úřad s tím, že musíme dělat zabezpečovací práce. Pracovníci úřadu nás opakovaně kontrolují,“ vylíčil Kouřil.

Zástupci společnosti na květnové rozhodnutí soudu reagovali tak, že podali kasační stížnost, tedy jeden z mimořádných opravných prostředků, k nejvyššímu správnímu soudu.

Protestující obyvatelé Jaselské ulice se vymezili vůči kácení stromů, obávají se ale třeba i nedostatku parkovacích míst. Pazdera kritizoval postup brněnského magistrátu už na jaře. Stanovisko jeho odboru památkové péče totiž podložilo územní rozhodnutí, které je k výstavbě domu Augustin potřeba. „Po našem odvolání toto stanovisko zrušili zástupci krajského odboru kultury a památkové péče. Tím pádem se podle správního řádu mělo obnovit územní řízení. To se ale nestalo,“ popsal tehdy Pazdera.