U řidiče si teď lidé ve vozech brněnské hromadné dopravy jízdenku nekoupí, dveře se jim při nástupu a výstupu otevřou i bez zmáčknutí tlačítka. Dopravní podnik zavedl od čtvrtka sérii opatření, která mají snížit riziko nákazy koronavirem. V Jihomoravském kraji jsou podle středečních informací zdravotníků tři případy tohoto onemocnění.

Nemocný senior - Ilustrační foto
3 případy koronaviru v kraji: důchodkyni nakazila dcera, která byla v Itálii

Provoz brněnské městské hromadné dopravy zatím zůstává bez omezení, nejedou pouze školní spoje. „Připravujeme se na možnost případného přechodu na prázdninové jízdní řády, ale ne dříve než od začátku příštího týdne,“ uvedl generální ředitel dopravce Miloš Havránek.

Kvůli hrozbě koronaviru jsou od středy zavřené základní, střední i vysoké školy v kraji. Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš ve středu prodloužil zrušení výuky o tři týdny až do 13. dubna. Zahrnuje i zavření univerzitní knihovny. „Chodívala jsem se tam pravidelně učit. Navíc letos píšu diplomku. Mám ji odevzdat za měsíc, ale teď se nedostanu ke zdrojům ani k vyučujícím na konzultaci,“ zlobila se studentka Alena Bulantová.

"Vhodná vzdálenost pro běžné konverzace."
Ven z karantény? Král koblihových lidí to nedovolí. Lidé si utahují z koronaviru

Nejnovější omezení kvůli koronaviru:
- brněnský dopravní podnik: konec prodeje jízdenek u řidiče, automatické otevírání dveří v tramvajích a trolejbusech
- RegioJet: na vybraných mezinárodních linkách ve výjimečných případech personál změří teplotu, má k dispozicii ochranné roušky
- kostely na jihu Moravy podle biskupa Vojtěcha Cikrleho: odstranění svěcené vody, podání svatého přijímání na ruku, vynechání obřadu pozdravení pokoje
- reakce některých restaurací: speciální menu pro školáky za sníženou cenu, třeba v Brně za 85 korun

RegioJet v návaznosti na zvýšený zájem o cestování studentů při návratu ze škol ve středu a v úterý operativně posílil spoje z Brna. Zaměstnanci dopravce také více dezinfikují vlaky a autobusy. „Na vybraných mezinárodních linkách z České republiky jsme personál vybavili digitálními teploměry a ochrannými rouškami pro případ, že by je bylo nezbytné použít. V případě, že to situace vyžaduje, mohou zaměstnanci cestujícímu změřit teplotu a na základě toho zvolit další postup,“ přiblížil mluvčí dopravce Aleš Ondrůj.

Pracovníci Českých drah věnují pozornost dezinfekci vybavení, s nimiž přichází cestující do styku. „Jedná se o kliky, nástupní madla nebo otevírací prvky dveří,“ zmínila mluvčí Vanda Rajnochová.

HC Kometa Brno v modrém (Peter Mueller) proti HC Sparta Praha. Ilustrační foto
Přerušená extraliga: Hráče Komety čeká brutální tréninkový kemp, popisuje expert

Po svém vyřešily zavírání základních a středních škol některé brněnské restaurace. Například Akát v Bystrci nabízí speciální polední menu pro školáky. „Jedná se o menu za zvýhodněnou cenu pětaosmdesát korun za porci. Platí až do odvolání státem stanoveného volna ve školách pro děti,“ zveřejnili na svém facebooku. Menu pro školáky nabízí i pivovarská restaurace Moravia.

Ilustrační foto.
Kometa vs. Sparta: nejen na ledě. Fanoušci Brna a Prahy se málem porvali v baru

Hrozbě nákazy koronavirem se přizpůsobují kostely. Podle biskupa Vojtěcha Cikrleho je třeba dočasně odstranit svěcenou vodu z kropenek. Doporučuje umístit dezinfekční gely ke vstupu do kostela a vybídnout věřící k jejich užívání. „Svaté přijímání mají kněží podávat jen na ruku, obřad pozdravení pokoje bude při bohoslužbě vynechán,“ infrormoval.

Kvůli nákaze od čtvrtka zavírá brněnská vila Tugendhat. Lidé se tam nepodívají minimálně do konce března.

Ilustrační foto.
I přes zákaz pojedou na zápas Zbrojovky. Fandit chtějí z vyhlídky na kopci

O zrušené koncerty Obrázky z výstavy naopak posluchači nepřijdou. Představitelé Filharmonie Brno se rozhodli koncert streamovat na svém webu a facebooku. „Uznávaný umělec Cori O´Lan vizualizace osobně pustí v sále,“ uvedla ředitelka Marie Kučerová.