Linka mezi Brnem a Bergamem funguje ve středu a v neděli, to znamená, že ve středu ještě letadlo do krajské metropole naposledy přiletí. „Pokud vláda nerozhodne jinak, přerušení pravidelného spojení bude platit minimálně následující dva týdny,“ uvedl mluvčí letiště Jakub Splavec.

I přes přerušení letů společnost Ryanair ještě v úterý odpoledne nabízela k prodeji letenky z České republiky do severoitalských měst s termínem odletu po 5. březnu. Včetně linky z Bergama.

Aktuálně je v České republice pět nakažených lidí. Ekvádorka měla první test na koronavirus negativní, druhý už pozitivní. „Na případu této ženy vidíme, že musíme testy opakovat,“ upozornil v úterý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Dívky letěly z Milána do Vídně, odtamtud odjely do Budapešti, poté do Brna, odkud zamířily autobusem do Prahy. „Máme zmapováno, že v autobuse bylo osmnáct lidí, zjistili jsme i řidiče taxíků, kteří je vezly, a číšníka, který je obsluhoval, když se stavily na oběd,“ poznamenala pražská hygienička Zdeňka Jágrová.

Cestující s už zakoupenými rezervacemi na pozdější lety do Bergama se mohou podle Splavce obrátit na dopravce nebo na agenturu, která jim nákup zprostředkovala. Letecká společnost Ryanair přitom dál nabízí k prodeji letenky z České republiky do severoitalských měst s termínem odletu po 5. březnu. Včetně Bergama.

Primátorka: Rušení větších akcí v plánu není

Kvůli hrozbě koronaviru se v úterý sešla i bezpečnostní rada Brna. Primátorka Markéta Vaňková po skončení jednání řekla, že razantní opatření jako rušení velkých akcí nebo zavírání škol zatím neplánuje.

Aktuálně z jižní Moravy
Od 27. ledna do 3. března provedli krajští hygienici 150 odborných konzultací u pacientů s podezřením na onemocnění koronavirem:
- ve 13 případech doporučili speciální vyšetření na přítomnost infekce koronavirem
- v 11 případech nákazu koronavirem vyloučili (5 čínských občanů a 6 českých občanů)
- ve 2 případech budou znát výsledky ve středu
Ve všech vyšetřených případech se jednalo o onemocnění chřipkou nebo jinou respirační infekci.
Pracovníci protiepidemiologického oddělení krajské hygienické stanice řeší denně přes 200 dotazů od lidí.

V úzkém kontaktu s krajskou hygienickou stanicí jsou i zástupci brněnského dopravního podniku. Zrušit poptávkové otevírání dveří pomocí tlačítka po vzoru pražského se zatím ale nechystají. K podobnému kroku nepřistoupí ani České dráhy.

Zaměstnanci drah ale zvýšili podle mluvčí Vandy Rajnochové četnost úklidu i použití dezinfekčních prostředků ve vlacích. „Na příkaz státních orgánů můžeme například prakticky okamžitě zastavit jakýkoliv vlak naší společnosti na našem území,“ zmínila.

Speciální vyšetření na koronavirus absolvovalo v kraji do úterý třináct lidí. U jedenácti epidemiologové nákazu vyloučili, u posledních dvou budou výsledky známé až ve středu.

K přísnějším opatřením sáhli i na letišti ve Vídni. „Měříme teplotu cestujícím, kteří přiletí letem z Jižní Korey a Íránu,“ uvedl mluvčí letiště Peter Kleemann. Ze Soulu míří do Vídně tři lety týdně, z Teheránu dva.

Online reportáž

Rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová v pondělí rozhodla v souvislosti s koronavirem o zastavení výuky v areálu školy a vyhlásila pro studenty samostudium. Opatření platí od úterý do 15. března s možným prodloužením. „Uzavřená bude studentská menza nebo knihovna. Studenti by měli vstup do kampusu výrazně omezit. Rektorka také až do odvolání zakázala od příštího týdne všechny hromadné akce v areálu školy,“ uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána.

Masarykova univerzita dočasně přerušila výuku Univerzity třetího věku, o přijetí tohoto opatření rozhodl její rektor Martin Bareš. „Opatření se týká přibližně tří tisíc důchodců, kteří jsou z pohledu nákazy a případných zdravotních komplikací ohroženou skupinou," informovala mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Dodala, že na univerzitě vznikl krizový tým, který se bude scházet pravidelně jednou za týden.

Aby se člověk koronavirem nakazil, musel by být s nemocným v těsném kontaktu. „Přibližně do vzdálenosti 1,6 metru, kontakt současně musí trvat alespoň patnáct minut a více,“ upozornila hygienička Pokorná.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in