Podle primátorky Markéty Vaňkové to vypadá, že vláda na domovy pro důchodce skoro zapomněla. „V domovech pro seniory máme v Brně přes dva tisíce lidí, bezdomovců je odhadem asi pět stovek a chceme otestovat i stovky pracovníků domovů pro seniory a také terénní pracovníky,“ vypočítala primátorka Markéta Vaňková.

Ilustrační foto.
V Brně přibyl jen jeden nový případ. Jižní Morava vystoupala na 358 nakažených

Vzorky budou analyzovat ve výzkumném centru CEITEC Masarykovy univerzity v Brně. „Denně jsme schopni zpracovat padesát až sto vzorků, přičemž kapacita se v případě potřeby může časem zvýšit až o stovku PCR testů denně. Výsledky testů budou ještě týž den,“ upřesnil ředitel CEITEC Jiří Nantl.

Zdroj: DENÍK/Ondřej Požár

Vědci už několik týdnů analyzují testy pro Fakultní nemocnici v Brně. "Jde o validní testy, které s jistotou určí přítomnost nemoci Covid-19. Předpokládá se, že virus tady bude ještě hodně dlouho a bylo by vhodné, aby stát zajistil plošné testování v domovech pro seniory, kteří jsou nejvíc ohroženou rizikovou skupinou," zdůraznil Nantl.

Zpracování jednoho vzorku podle něj přijde na pětistovku. „Dva měsíce jsme schopni testování platit ze sbírek Masarykovy univerzity a Podaných rukou. Pak by se měl o financování postarat i stát,“ dodala Vaňková.

Brno 14.4.2020 - fontána před Janáčkovým divadlem
Podívejte se: Brněnské fontány ožívají, před Janáčkovým divadlem už tryská voda

Jako první začnou testovat v pátek ráno bezdomovce v novém denním centru ve Vlhké ulici, které je už dokončené. „Tam budou pod určitým dozorem. Ochráníme tak nejen je, ale i Brňany,“ dodal ředitel Společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil.