Unikátní krovy jsou díky výstavě zpřístupněné široké veřejnosti. „A zároveň se toto starobylé dílo architektů a mistrů tesařů představuje lidem překvapivou a moderní formou. Návštěvníci si mohou projít i kostel, který je otevřen pro každodenní bohoslužby, ale také na krátkou návštěvu během dne. Je možné se tady na chvíli ztišit, zastavit, pomodlit, něco se dozvědět, nebo si třeba jenom vychutnat krásnou architekturu, ” sdělil farář kostela svatého Jakuba Jan Pacner.

Výstava příchozí provede historií kostela od jeho románských počátků až po současnost. V prvním příběhu se návštěvníci stanou svědky dramatických událostí, které zkoušejí pevnost a odhodlání této stavby a Brňanů. „Celou výstavu jsme chystali právě ty tři roky, kdy byl kostel opravován. Byl to kreativní, ale i velmi složitý proces. Další příběh chystáme už na letošní advent, ale jeho téma ještě ponecháme zahaleno tajemstvím,” prozradil člen ekonomické rady farnosti Jan Lerche.

Technicky i umělecky celou expozici zpracoval tým multimediálních architektů VISUALOVE, kteří v Brně stojí za dalšími výraznými projekty, jako je například výstava planet na Kraví hoře. Dvě velkoformátové holografické projekce doplňuje světelná show složená ze 430 světel a prostorovým zvuk. “Tento poutavý audiovizuální zážitek návštěvníky obklopí a vtáhne do děje, kde budou mít pocit, že jsou součástí samotné historie,” vysvětluje za tým VISUALOVE Jan Machát.

Kromě expozice na návštěvníky nově opraveného kostela čekají i další novinky. Pro prohlídku přízemí, jeho exteriéru i interiéru mohou využít moderního videoprůvodce, kterým provázejí herci působící na brněnských divadelních scénách.

Začátkem podzimu v kostele přibyde další zajímavost. Návštěvníci výstavy se budou moci vydat na věž, kde dělníci dokončují vyhlídku z výšky třiačtyřiceti metrů. Po cestě si budou moci prohlédnout mohutné svatojakubské zvony a hodinový stroj.

Rozsáhlá rekonstrukce kostela svatého Jakuba stála 164 milionů korun. Zhruba 111 milionů na opravy přispěla Evropská unie. Deset milionů zaplatilo město a tři a půl milionů kraj. Farnost za práce zaplatila bezmála čtyřicet milionů, z toho pětatřicet si vzala úvěr. „Výtěžek z návštěvnických prohlídek použijeme na splácení úvěru, který jsme si jako farnost museli kvůli nutným vícepracím vzít. Peníze navíc si vyžádal horší stav některých opravovaných prvků. Bylo nutné například vyměnit více shnilých trámů v krovech, než předpokládal průzkum před rekonstrukcí. Problematické byly rovněž kamenné prvky na fasádě,“ dodal Lerche.