Víc než dvaačtyřicet kilometrů dlouhý horkovod povede z dukovanské elektrárny nezastavěným územím poblíž čtrnácti obcí na jihu Moravy a Vysočině do brněnských Bosonoh. Odtamtud bude teplo proudit dále do města prostřednictvím dvou větví, první z nich směrem do nedalekých Bohunic. Současně napojí Kohoutovice, Nový a Starý Lískovec nebo bohunickou fakultní nemocnici a univerzitní kampus s prodloužením až do oblasti Starého Brna.
Takzvaná druhá obchvatná větev bude směřovat do Bystrce a Králova Pole, na trase umožní napojení Komína, Jundrova a později i městských částí jako Žabovřesky, Lesná, Vinohrady a Líšeň. „Nejen v těchto lokalitách máme mnoho plynových kotelen, které jsou většinou na okrajových sídlištích,“ podotkl generální ředitel městské firmy Teplárny Brno Petr Fajmon.
Jako součást horkovodní cesty vznikne zároveň víc než kilometrový tunel pod kopcem Bučín u Tetčic, který je součástí Přírodního parku Bobrava. „Kotelny v městských částech chceme navíc v budoucnu kompletně zrušit a nahradit je malou moderní výměníkovou stanicí. Výhodou je, že moderní technologie bude podstatně menší než stávající kotelny,“ pokračoval Fajmon.
Zároveň doplnil, že zástupci tepláren se starosty městských částí probírali, s jakými přínosy a omezeními musejí starostové v Brně počítat. „Z úrovně městské části jsme Teplárnám Brno dali několik požadavků, které by stavba měla plnit,“ zmínil například bosonožský starosta Martin Černý.
Právě Bosonohy jsou místem, kde by v budoucnu měla vzniknout budova klíčová pro celý projekt, a to směšovací a čerpací stanice s navazujícími obchvatnými větvemi. „Připomínky jsme připravili k technickému zajištění budovy a dopravní infrastruktuře. Budova má totiž stát v těsné blízkosti chystaného obchvatu Bosonoh. Vznesli jsme proto požadavek, aby obě stavby vznikaly současně,“ řekl Brněnskému deníku Rovnost tamní starosta Černý.
Investorem horkovodu za zhruba devatenáct miliard korun bude městská firma Teplárny Brno. Financování stavby předpokládá tamní vedení z více zdrojů. Kromě dotací na výstavbu z evropských i národních fondů zvažují financování také prostřednictvím evropských i komerčních institucí.
Se společností ČEZ podepsali na jaře představitelé tepláren strategické smlouvy o vyvedení tepla z dukovanských bloků na hranici elektrárny. „Na nás je vyvedení tepla z bloku elektrárny na hranici areálu. Příkladem dobré praxe využívání jaderných zdrojů pro výrobu tepla mohou být jižní Čechy a Jaderná elektrárna Temelín, která pomocí nového horkovodu zásobuje teplem České Budějovice,“ sdělil před časem generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Samotný začátek výstavby horkovodu nastane zřejmě v roce 2027, stavební práce potrvají čtyři roky. Přípravné práce na území Brna zahájí dělníci už v příštím roce. Záměr postavit horkovod sahá až do dob minulého režimu. Jeho uskutečnění ale dosud nenastalo.