Jednou z hlavní částí začínající modernizace je stavba nové, dvoupatrové nádražní budovy, která nabídne moderní design a funkcionalitu. Prosklený objekt bude mít v přízemí pokladny, obchodní prostory a toalety. Uprostřed haly budou eskalátory vedoucí do vyvýšené části s lavičkami pro cestující a dalším komerčním prostorem.

Stávající budova ustoupí nově budované už v červenci příštího roku. Po dobu její výstavby bude zázemí pro cestující zajišťovat provizorní čekárna s kapacitou dvě stě padesát osob u prvního nástupiště.

Vzroste kapacita pro odstavování souprav

„Stanice Brno-Královo Pole není jen železničním uzlem, ale také klíčovým bodem městské a příměstské dopravy. Zajišťuje spojení s Vysočinou a slouží jako vstupní brána do krajské metropole pro stále se rozvíjející obce Tišnovska,“ zdůraznil ministr dopravy Martin Kupka.

Přestavby se dočká i kolejiště v celé stanici. Vzroste kapacita pro odstavování souprav dálkových vlaků, pro potřeby nákladní dopravy dojde k prodloužení vybraných kolejí. Vzniknou nová bezbariérová nástupiště s moderním zastřešením.

„Dělníci budou pracovat nejen v samotné stanici, ale také na první koleji od Brna-Maloměřic po Kuřim. Rekonstrukci navíc úzce koordinujeme s modernizací stanice Vlkov a úseku do Křižanova a také se stavbami města a kraje přímo v Brně,“ zmínil generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Stávající podchod stavbaři při modernizaci rozšíří, nově povede napříč celým nádražím až do Myslínovy ulice. Bezbariérový přístup k vlakům zajistí výtahy, nový informační a orientační systém pak usnadní cestování ve stanici i na přilehlých zastávkách Brno-Lesná, Brno-Řečkovice a Česká.

Zdroj: Deník/Michal Hrabal

Nové zabezpečovací zařízení a obnova mostů, propustků a silničního nadjezdu poskytnou nový standard v bezpečnosti a plynulosti železniční dopravy. „Průjezd vlaků stanicí bude možný rychlostí sto dvacet kilometrů v hodině," doplnil mluvčí státních železničářů Dušan Gavenda.

Zdroj: Youtube

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Další demolice kvůli novému hlavnímu nádraží v Brně. Přes dům povedou koleje

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková