Aktuálně je v městském pořadníku na bezbariérový byt zhruba sto lidí, na sociální bydlení jich čeká přes tisícovku. „Potřeba sociálního i bezbariérového bydlení převyšuje možnosti, které nynější městský fond má. Každý další byt, který se do nabídky dostane, tak nepředstavuje jen čtyři stěny a střechu nad hlavou, ale konečně po všech stránkách vyhovující domov a pro mnohé začátek nové životní etapy,“ řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Z dvanácti bytů je osm upravených bezbariérově, čtyři město pronajme jako byty pro sociálně potřebné. Původně byl bytový dům v Křenové ulici dvoupodlažní, v havarijním stavu se ocitl již před šesti lety, kdy se o jeho obnově začalo mluvit. „Za zmínku stojí, že je střecha připravena na osazení fotovoltaickými panely, které budou napojeny na společnou spotřebu elektřiny. Uvnitř domu je nyní dvanáct jednopokojových a dvoupokojových jednotek, zůstaly zachovány dva komerční prostory v přízemí. Očekáváme, že by se první nájemníci mohli nastěhovat asi za dva měsíce,“ přiblížila primátorčina náměstkyně pro bydlení Karin Podivinská.

Náklady na obnovu se vyšplhaly k necelým šestatřiceti milionům korun, výše nájemného se postupně upraví o inflaci. V letošním roce se však městští zastupitelé rozhodli inflační doložku neuplatnit. „Město by takovým lidem mělo pomáhat, třeba vozíčkáři mají mnohem horší šance sehnat byt, protože všichni už na první pohled vidí nevýhodu,“ nechala se slyšet třeba Brňanka Monika Navratová.